Doğan Cüceloğlu Paü'lülerle Buluştu

Doğan Cüceloğlu Paü'lülerle Buluştu

İletişim psikolojisinin Türkiye’deki önemli isimlerinden yazar, psikolog Doğan Cüceloğlu, Pamukkale Üniversitesi Turizm Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşi ve imza gününde öğrencilerle bir araya geldi.

A+A-

Cüceloğlu’nun, ekip arkadaşı Polat Doğru ile birlikte Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği söyleşiye, öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. Söyleşinin yapılacağı 800 kişilik salona sığmayan öğrenciler, diğer salonlarda yapılan yayınla söyleşiyi izleme imkanı buldular. Anlatımını esprili bir dille ve öğrencilerle aktif olarak gerçekleştiren Cüceloğlu, Polat Doğru ile birlikte ‘farkında olmak’ ve ‘seçimlerimiz’ konuları üzerinde durdu. Anlatımlarını kendi yaşamlarından verdikleri örneklerle çeşitlendiren Cüceloğlu ve Polat, okul ve evlilik hayatlarında karşılaştıkları bazı durumlardan söz ederek, insanların seçimlerini yaparken ne kadar özgür olduklarına ya da ne kadar farkında olduklarına dair saptamalarda bulundular. Cüceloğlu’nun, "İnsan farkında olduğu kadar yaşar. Hepimiz bir seçim yapıyoruz ve seçimlerimizin ne kadar farkındayız?" sorusunu bir uygulama ile pratiğe döken Doğru, salondakilere bazı sorular sordu. Sorduğu sorular karşısında salondakilerin büyük çoğunluğundan aynı cevabı alan Doğru, insanların seçimlerinde pek de özgür olmadıklarının bu örnekle ortaya konduğunu kaydetti.

 

“FARKINDA OLMAYAN İNSAN HİÇ BİR ZAMAN ÖZGÜR OLAMAZ”

 

Özgürlük kavramını insanların seçimleri üzerinden irdeleyen Cüceloğlu, “Seçimlerimizin sahibi kim? Seçimlerimizi bilinçli yapıyor muyuz?” sorularını sorarak, insanın gerçek özgürlüğünün seçimlerinin bilincinde olup olmadığında yattığını vurguladı. Farkına varma yolculuğunun da esasında bir özgürlük yolculuğu olduğunu ifade eden Cüceloğlu, "Farkına varmak bir dönüm noktasıdır. Farkında olmayan insan hiç bir zaman özgür olamaz. Kendi yaşamında kendisi olarak var olabilmek için kendini keşfetmek, kendi temel değerlerini, yaşamının anlamını keşfetmek ve bu temel değerler içerisinde karar vermek önemlidir" diye konuştu.

 

Bilen insanın değişmediği ve yerinde saydığı için tehlikeli olduğunu, öğrenen insanın ise yaşamla birlikte değiştiğini söyleyen Cüceloğlu, "Kafanız açıksa 2 yaşındaki çocuktan bile pek çok şey öğrenirsiniz" ifadesini kullandı. Gerçek zenginliğin parasal karşılığı olmadığının altını çizen Cüceloğlu, "Elinizden gelenin en iyisini yapın, şevkle yapın. Bu sizi gerçek zenginliğe ulaştıracaktır" dedi. Söyleşinin sonunda Doğan Cüceloğlu ve Polat Doğru’ya Turizm Topluluğu Yönetim Kurulu tarafından üniversite adına birer plaket takdim edildi. Ardından imza standına geçen Cüceloğlu ve Doğru’ya kitap imzalatmak ya da fotoğraf çektirmek isteyen öğrenciler uzun kuyruklar oluşturdular.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.