DSP Genel Başkanı Masum Türker Denizli’de

DSP Genel Başkanı Masum Türker Denizli’de

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Masum Türker seçim gezilerine devam ediyor.

A+A-

DSP Genel Başkanı Masum Türker, "Uluslararası sermaye, Türkiye'de AK Parti- CHP koalisyonunu kurguluyor. Çünkü ancak bu koalisyonla federasyon sistemine geçilebilir. Seçimden kısa süre sonra da Cumhurbaşkanı, Meclis'i fesh edecek ve erken seçime gidilecek. Erken seçim öncesi de barajlar kaldırılacak" dedi.


DSP Genel Başkanı Masum Türker, bu sabah Denizli'yie gelerek, partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Milletvekili adayları ve partilileriyle bir araya gelen Türker, seçim vaatlerinin de yer aldığı çeşitli açıklamalar yaptı. İktidara gelmeleri halinde asgari ücretin 2 bin lira olacağını, asgari ücretin sosyal güvenlik harici vergiden ve diğer yasal kesintilerden muaf tutulacağını söyleyen Türker, "Her sabah okullarda çocuklarımıza kahvaltı vereceğiz. Sabah anne erken uyanıyor, çocuk kahvaltı yapmak istemiyor ailede kavga oluyor. Çocuklar hayata kavgayla başlıyor. İyi beslenemeyen çocukların algısı zayıflıyor. Türkiye, algılamada 44'üncü sırada yer alıyor. Algı eksikliği nedeniyle Türk toplumu birbiriyle kavga ediyor. Mezhep, etnik köken, kadın, erkek diye gruplaşıyoruz. Çocuklarımıza okullarda kahvaltı vererek onların algılarını güçlendireceğiz" dedi.


'CEMAATİN OKULLARINA GİDEN KÜRTLER DAĞA ÇIKMIYOR'


AK Parti'nin, tüm cemaatlerin içinde olduğu koalisyon hükümeti olduğunu savunan Türker, "Gülen Cemaati ile ters düştüler. Gezi olayları ve Suriye politikası bardağı taşırdı. Taraflar iyice birbirine girdi. İktidar da, dershaneleri kapatma kararı aldı. Cemaatin okullarına giden Kürtler dağa çıkmıyor. İmralı ile görüşmelerden sonra dershaneleri kapatma kararı alındı. 17-25 Aralık operasyonlarından sonra AK Parti'nin algı yöneticileri süreci tersine çevirmek için Abdullah Öcalan'ın daha önce sarf ettiği 'Paralel Devlet' sözünü hatırlattı. Bu sözler dönemin başbakanı Erdoğan'ın ağzından çıkmaya başladı. Türkiye'de bir zamanlar, 'Sen komünistsin' diye belli kesim nasıl dışlanmaya çalışıldıysa, yeni bir algı operasyonuyla bazı kesimlere de 'Sen paralelsin' denmeye başladı. Türkiye'de paralel devlet var ama o yapı hükümetin kendi içinde. Osmanlı döneminde bile kadılar yargılanmadı ama şimdi o yapı verdikleri karardan dolayı hakimleri yargılıyor" diye konuştu.


'ALTI PARTİ BARAJI AŞACAK'


DSP Genel Başkanı Masum Türker, barajı geçecek partileri AK Parti, CHP, DSP, Saadet Partisi, HDP ve MHP olarak sıraladı. Denizli'de 4 milletvekili bulunan AK Parti'nin bile bu seçimde kentte iki milletvekilinde kalacağını öne süren Türker, "Tek başına hiçbir parti iktidar olamayacak. Altı parti barajı aşacak. Bu seçime katılım yüksek olacak. Bizim AK Parti içinde yüzde 5 ile 8 arasında oyumuz var. Biz, AK Parti ve CHP'deki o oylarımızı alacağız" dedi.


Koalisyon hükümetine işaret eden Türker, "Uluslararası sermaye, Türkiye'de AK Parti- CHP koalisyonunu kurguluyor. Çünkü ancak bu koalisyonla federasyon sistemine geçilebilir. Seçimden kısa süre sonra da Cumhurbaşkanı Meclisi fesh edecek ve erken seçime gidilecek. Erken seçim öncesi de barajlar kaldırılacak" dedi.


'CUMHURBAŞKANI HERKESİ KUCAKLAMALIDIR'


Seçim yasaklarının başlamasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meydanlara çıkmasını beklemediklerini söyleyen Türker, "Tayyip Bey aynı tutumunu yasaklar başladığı zaman da sürdürürse; Anayasa Mahkemesi'ne dava açarız. Anayasa Mahkemesi büyük olasılıkla davayı kabul etmez. Biz de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kapısını çalarız. Sadece biz mi? Binlerce dava açılır. Bu nedenle, Cumhurbaşkanının şu anki tutumundan vazgeçeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanı herkesi kucaklamalıdır. AKP birinci parti olamazsa, hükümeti kurdurtmayacak mı? Zaten, AKP 242 milletvekilini bile bulamayacak. Erdoğan bunu gördü, başkanlık sisteminden vazgeçti" diye konuştu.


Kenan Evren'in ölümüyle ilgili de konuşan Türker, "Biz elimize Kuran-ı Kerim'i alıp, ölenin arkasından kötü konuşmayız. Allah rahmet eylesin. Evren'in fikirlerini savunmuyoruz ama onun çıkardığı yasalarla ülkeyi yönetenler, ellerine Kuran-ı Kerim'i alıp hakaret ediyor. Oysa dinimiz böyle emretmiyor. Biz, ölenin arkasından kötü konuşmaz, hakkımızı helal ederiz. Evren Paşa herkese ders olsun. Toplumda nasıl anılacağın çok önemli. Cumhurbaşkanı da ölümden ders çıkartsın" dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.