DTO'dan Avrupa Parlamentosu'nun Kararına Tepki

DTO'dan Avrupa Parlamentosu'nun Kararına Tepki

Tarih yazmak tarihçilere bırakılmalıdır.

A+A-

Avrupa Parlamentosu 15 Nisan 2015 tarihinde yapılan oylama ile sözde 'Ermeni Soykırımının 100'üncü yıl dönümü başlıklı karar taslağını oy çokluğuyla kabul etmiştir.

 

Bu kararla, varolan tarihi gerçeklere rağmen, tarihimizi adeta yeniden yazmak istemektedirler. Tarihi, tarihçilerin yazması gerekmektedir. Parlamento gibi üst kurumların tarih yazmamaları gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bu karar uluslararası boyutta hiçbir hukuk düzenine uyum sağlamamaktadır.

 

Birinci Dünya Savaşı sırasında meydana gelen olaylar, insanlık olarak hepimizin ortak acısıdır. 1915 olaylarının bilimsel bir şekilde incelenmesi tarihçilerin işidir ve ciddi bir incelemeyi gerektirir.

 

Dolayısıyla AB Parlamentosu’nun aldığı bu karar AB'nin en önem verdiği konu olan ifade ve düşünce özgürlüğüne, kuruluş amaçları arasında gördüğümüz uzlaşı ve barış kültürü temeline ters düşmektedir.

 

Bu sebeple Avrupa Parlamentosunun aldığı bu kararı bizler de Denizli Ticaret Odası olarak kınıyoruz ve bu karardan biran önce dönülmesini istiyoruz.

 

Necdet ÖZER

 

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.