Ebulfez Elçibey Kimdir? Elçibey Ne Zaman Vefat Etti?

Ebulfez Elçibey Kimdir? Elçibey Ne Zaman Vefat Etti?

Azerbaycan’ın 2. Cumhurbaşkanı ve lideri Ebulfez Elçibey’i ölümünün 20. yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

A+A-

Konu ile alakalı paylaşıtığı mesajında Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, Azerbaycan’ın 2. Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’i  ölümünün 20. yıldönümünde rahmetle anıyoruz”dedi.

Serdar Ünsal, “Azerbaycan’ın ikinci Cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibey’i ölümünün 20. Yıldönümünde bir kere daha rahmetle anıyoruz. Elçibey, Türk Dünyasının Türk gibi düşünen liderlerinden biridir. Elçibey yaşadığı sürece tek hedefi Türk Birliği oluşturmaktı. Özellikle Türkiye ile Azerbaycan halkının birleşmesi ile yaklaşık 110 milyonluk bir Türk gücünün oluşmasını istiyordu. Azerbaycan Devletinin bağımsızlığı için çalışan ve hedefine ulaşan Büyük lider Ebülfez Elçibey’i Hakka yürüyüşünün yirminci senesinde şükran, minnet ve saygı ile anıyoruz.” dedi.

Ünsal,” Türklüğün  unutulmaz askeri olan,  Sırtındaki kutlu yükü layıkıyla taşıyan Elçibey , kendisinden çok büyük işler beklediğimiz bir çağda Türkçüler  Ordusundan vazife şehidi olarak ayrılarak   Tanrı' ya Turan İçin Elçi gitmiştir. Elçibey, Nur İçinde Yat ! Kefenin Türk Bayrağı, Durağın Türk Uçmağı , Konağın Tanrı Dağı , Bulağın Orkun Irmağı Olsun !”şeklinde konuştu.

TÜRKLÜĞÜN UNUTULMAZ ASKERİ EBULFEZ ELÇİBEY

Elçibey Kimdir?

1938 senesinde Nahçıvan'ın Keleki kasabasında doğmuş olan ve asıl ismi Ebulfez Kadir Güloğlu Aliyev olan Elçibey, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümü mezunudur. 1970 senelerinde, eski SSCB topraklarına dahil olmuş olan Azerbaycan'ın bağımsızlığı için mücadele etmeye başladı. 1976’da Sovyetler'e karşı propaganda yaptığı gerekçesi ile tutuklandı. 1978'de şartlı olarak serbest kaldı.

Öncü Oldu

1988 - 1989 senelerinde Azerbaycan halkına bağımsızlık mücadelesi yolunda öncülük edip, halkın desteğine mazhar oldu. Aktif siyasi hayatına 1989’da, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi'nin (AHCP) başına geçmesi ile başladı.

Azerbaycan, SSCB'nin 1990'da dağılmasından sonra 18 Ekim 1991’de bağımsızlığını resmi bir şekilde ilan etti. Ayaz Muttalibov'un kısa zaman devam eden cumhurbaşkanlığından sonra, Ebulfez Elçibey 7 Haziran 1992'de bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 2. cumhurbaşkanı oldu.

Ebulfez Elçibey" | Fotoğraf ipuçları, Güzel söz, Resimler

Katılmadı

Daha evvel "Milli Kahramanlık Ödülü"nü vermiş olduğu Suret Hüseyinov'un Haziran 1993'de ayaklanmasının ardından cumhurbaşkanlığı görevini bırakarak doğum yeri olan Keleki'ye gitti. 31 Ekim 1997 senesinde Keleki'den Bakü'ye döndü ve AHCP'nin başında aktif siyasi hayatını sürdürdü. Elçibey, 1998’de yapılmış olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine, "demokratik ve adil olmadığı" gerekçesi ile boykot edip katılmadı.

Yaşam boyu, Türk dünyasının birleşmesi ve kardeşliği için mücadele eden Elçibey, bu uğurda "Bütün Azerbaycan Yolunda" adında bir kitap bastırdı. 2 çocuk babası olan Ebulfez Elçibey, 22 Ağustos 2000 tarihinde 62 yaşında yaşamını yitirdi.

Atatürk'ün esgeri' Elçibey'in vefatının 18. yılı foto galerisi

Elçibey'den

* Sen Türk olduğunu unutsan da düşmanın asla unutmaz.

* Çok işkence gördüm, çok çektirdiler hiç birisine yanmam da, bir Atatürk rozetim vardı yakamda onu aldılar. Hala ona içim yanar.

* Bize hiç kimse özgürlük vermedi. Biz özgürlüğü şehitlerin kanı ile aldık

Kaynak: Elçibey Ölümünün 19. Yılında Anılıyor

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.