Elveda Sigara Merhaba Hayat

Ege - Denizli 7 Mart 2018 12:50
Videoyu Aç Elveda Sigara Merhaba Hayat
A
a

Elveda Sigara Merhaba Hayat

http://www.denizli.bel.tr/
1-7 Mart Yeşilay Haftası nedeniyle PAÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur sigaranın zararlarını açıkladı.    
Dünyada her yıl tütün ve tütün ürünlerine bağlı 7 milyon ölüm olduğu biliniyor. Araştırmalar sigara bağımlılığının ve sigaraya bağlı ölümlerin, gelir, sosyoekonomik ve eğitim düzeyinin düşük olduğu koşullarda ve işsizlik oranlarının yüksek olduğu yerlerde daha fazla olduğunu göstermektedir.  
Sigara, doğaya verdiği zararlar üzerinden de insan sağlığının baş düşmanlarındandır. Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu’nun 9 Şubat Sigara Bırakma Günü açıklamasında belirtildiği gibi; sürdürülebilir bir yaşam için  temiz sağlıklı bir çevre ve iklim koşulları gereklidir. Sigara izmaritleri, orman yangınlarının önemli nedenlerindendir. Ormansızlaşma, iklim değişikliğinin sebeplerinden biridir. Sigara dumanı iç ve dış ortam hava kirliliğine katkıda bulunur.
  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 58. Maddesi, devleti, gençleri bağımlılıklardan korumakla yükümlü kılar. TBMM’ye 27.9.2017 tarihinde sunulan torba yasa tasarısından tütün piyasası ve ürünlerine ilişkin, toplum sağlığını tehdit eden sigara ve diğer tütün mamülleri kategorisine girmeyen yeni tütün mamüllerinin  (ısıtılarak kullanılan nikotin ürünlerinin) üretimine, ithalatına, satışına asgari miktar belirtilerek izin veren 68-71. maddelerin çıkarılması olumlu bir gelişmedir. Ancak bu yeterli değildir, ülkemizde hızla artan tütün kullanımını, gençler arasında giderek artan sigara, nargile ve elektronik sigara salgınının azalması için, ticari nargile sunumunun yasaklanması, tütün endüstrisine teşviklerin kaldırılması gerekmektedir.
Bu yıl da Yeşilay Haftası aracılığıyla, kronik akciğer hastalıkları ve akciğer kanseri başta olmak üzere bütün organların kanserlerinin oluşmasında olumsuz etkisi olduğu gösterilmiş, kalp ve damar hastalıklarının başlıca etkeni olan tütün ve tütün ürünleri kullanımının engellenmesi için devlet, sivil toplum kuruluşları, sağlık hizmeti veren birimleri ve medya kuruluşlarının el ele vererek ısrarcı bir mücadele yürütmelerinin önemine bir kez daha dikkat çekmek anlamlı olacaktır.
Yaşamdan hastalık ya da ölüm nedeniyle yitirilecek tek bir gün bile kabul edilemez. Koruyucu sağlık yaklaşımları, tedavi edici amaçlı yaklaşımlardan daha etkili ve daha ucuzdur. Bu yolla toplumsal eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasına da ek bir kaynak elde edilebilir.
 Bütün bu nedenlerle hemen şimdi ve kararlılıkla “Elveda Sigara (her tür türlü tütün ürünü), Merhaba yaşam!” diyelim.
 
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon
Ferit mercan 7 Mart 2018 17:56

Hocama saygılar

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat