Erdoğan'a Hakaret Eden Eski AKP'li Vekil Tutuklandı

Erdoğan'a Hakaret Eden Eski AKP'li Vekil Tutuklandı

Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkarılan eski AK Parti Milletvekili Feyzi İşbaşaran, tutuklandı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Twitter'dan hakaret ettiği iddia edilen eski Milletvekili Feyzi İşbaşaran tutuklandı.

 

SABAH SAATLERİNDE ADLİYEYE SEVK EDİLMİŞTİ

 

Anadolu Adliyesi'nde hakkındaki bir yakalama kararı üzerine önceki gece gözaltına alınan eski Milletvekili Feyzi İşbaşaran, Beyoğlu Polis Merkezi'ndeyken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Twitter üzerinden hakaretler etmişti. Erdoğan'ın avukatlarının şikayeti üzerine hakkında Cumhurbaşkanı'na hakaretten işlem yapılan İşbaşaran, sabah saatlerinde Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilmişti.

 

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

 

Burada Basın Suçları Savcısı Vedat Yiğit tarafından ifadesi alınan eski vekil, TCK'nın 299. maddesi gereğince "Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek" suçuyla tutuklanması ve "tehdit" suçundan da adli kontrol tedbiri uygulanması talep edildi.

 

Hakimlik, İşbaşaran'ın TCK'nın 299. maddesi uyarınca "Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek" suçundan tutuklanmasına karar verdi. İşbaşaran hakkında, üst sınırı 2 yıl olan TCK'nın 106. maddesi uyarınca "tehdit" suçundan yurt dışına çıkış yasağını kapsayan adli kontrol tedbiri uygulanmasına da hükmedildi.

 

"BİR KISMINI ADNAN OKTAR'A YAZDIM"

 

Feyzi İşbaşaran'ın savcılık ifadesinde, Twitter'de yazdıklarının bir kısmının kendisine ait olduğunu kabul ettiği ve bir kısmını ise yazmadığını iddia etti. Başaran'ın, "Yazdıklarımın bir kısmını Cumhurbaşkanına değil de Adnan Oktar'a yazdım" dediği kaydedildi.

 

İŞBAŞARAN'IN SAVUNMASI

 

İşbaşaran savunmasında, eski milletvekili olduğunu, siyasetçi kimliği bulunduğunu belirtti. İşbaşaran, zaman zaman ülke meseleleri ile ilgili sosyal paylaşım sitesinden yorumlar yaptığını kaydetti. Zaman zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı politikalarına karşı da eleştirileri olduğunu kaydeden İşbaşaran, hakaret ve tehditte bulunmadığını savundu.

 

Sabah saatlerinde gözaltına alındığını ifade eden İşbaşaran, Adnan Oktar'ın şikayeti nedeniyle hakkında yakalama bulunduğunun söylendiğini anlattı. Savcının da konuyu anlayamadığını ve araştıracağını söylediğini kaydeden İşbaşaran, saat 07:15'te Adnan Oktar ile ilgili 3-4 twit attığını söyledi. Oktar'ın müritlerinin kendi twitlerini kes kopyala yapıştır ile kendisine ait olmayan mesajlar yazarak ortalığı karıştırdıklarını ileri süren İşbaşaran, "Benim kastettiğim Adnan Oktar'ın sarayı iken sanki Cumhurbaşkanlığı sarayı olarak yansıtmışlar. Ben onu kastetseydim AK Saray olarak açıkça yazardım." dedi.

 

"MESAJLAR BANA AİT DEĞİL"

 

Emniyetteyken yanına gelen ve avukat olduğunu söyleyen İsmail Barbaros Aslan adlı kişinin kendisini MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin'in görevlendirdiğini söylediğini öne sürdü. Çetin'i ismen tanıdığını, kendisini istemediğini, kendi avukatıyla savunma yapacağını söylemesi üzerine bu kişinin, önüne bir kağıt koyarak, Çetin'e teşekkür ettiğini yazmasını istediğini söyledi. Bunu yapmayacağını söylediğinde bu kişinin birden tekme Tokat saldırdığını anlatan İşbaşaran, bağırması üzerine polislerin kurtardığını ifade etti. İşbaşaran, "Adnan Oktar ve müritlerinin tezgahları nedeniyle adliyeye getirilirken kolumda polis memurları olduğu halde iki kişi bana saldırıp darp etti." diye konuştu.

 

3-4 mesajın dışındakilerin kendisine ait olmadığını iddia eden İşbaşaran, mesajlarında tehdit ve hakaret bulunmadığını savundu. Kendisine ait mesajlarda kastettiği diktatörün Adnan Oktar olduğunu, sarayın da Oktar'ın Saray gibi olduğunu belirttiği evi olduğunu söyledi.

 

 

 

AVUKAT SEMA AYDIN: KENDİNİ AVUKAT DİYE TANITAN BİRİ İŞBAŞARAN'A SALDIRDI

 

İşbaşaran'ın avukatı Sema Aydın, "Bir ifadeyle ilgili gözaltına alınmıştı. Hakkında yakalama kararı vardı. Otelden alınmış, ifadesi verilmiş. Fakat kendisi ifadede ve gözaltında olduğu sürede telefonundan birkaç twit atıldığı iddia ediliyor. Fakat kendi twiterinde bu twitler yok kesinlikle. Twitlerin içeriği de cumhurbaşkanına hakaret mahiyetinde olduğu söyleniyor. Telefonu incelemeye alındı. Bu twitler kesinlikle telefonunda yok. Bunlar sadece ekran görüntüsü olarak twittere düştü. Hatta bu nedenle emniyetteki arkadaşlar da zor durumda kaldı. Çünkü Feyzi Bey'in telefonuna el konulmuştu. Feyzi Bey'in telefonu kendi elinde değilken bu twitler ortaya çıktı. Zaten mahkemede de bunu belirtti, telefonunun bir gündür kendisinde olmadığnı." diye konuştu.

 

Gece saat 03.00 gibi avukat olduğunu söyleyen bir kişinin emniyete gittiğini anlatan Aydin, "Feyzi Bey'i avukat görüşme odasına götürüyorlar. Kendi hatta MHP Genel Başkan Yardımcısının adını kullanarak 'beni o gönderdi' diyerek kendisiyle görüşüyor. Bir kağıt imzalamasını istiyor. Bu kağıtta da 'Evet avukatınız geldi bana çok yardımcı oldu teşekkür ederim' diye. Feyzi Bey bu kağıdı imzalamıyor. 'Niye imzalayım ben sizi de tanımıyorum' diyor. Bunun üzerine yumrukla kendisine saldırıyor. Twitterden bir takım açıklamalar yapılmış. Feyzi Bey kafasını duvarlara vurdu gibi. Emniyetteki arkadaşların tutanaklarında da bu var. Odaya girildiğinde zaten arkadaş tepesinde. Bir kişinin dudağına 8 dikiş atılacak şekilde patlatması mümkün değil." ifadelerini kullandı.

 

"HAKARET NEDENİYLE TUTUKLANAN TEK İNSAN"

 

"Hakaret nedeniyle tutuklanan herhalde tek insan Feyzi İşbaran diye düşünüyorum" diyen avukat Aydın, "Twitlerin kurgulandığını mı söylüyorsunuz?" sorusu üzerine, "Kurgulanan değil, muhtemelen suç şüphesiyle ya da bu twitlerin atıldığı şüphesiyle sosyal medyadan bu görüntüler alınıp emniyete de bu görüntüler verilmiş. Feyzi Bey'in adresinden gözüküyor ama telefonu incelemeye alındı böyle bir twit yok. Zaten Feyzi Bey gözaltındayken ortaya çıktı bu twitler." şeklinde konuştu.

 

GÖZALTINA ALINMIŞTI

 

AK Parti eski Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran, Twitter'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındığı polis merkezinden çıkışta AK Partili kalabalık bir grubun protestosuyla karşılaştı. İşbaşaran, karakol çıkışında araca bindirilirken yumurtalı saldırıya uğradı.

 

ADLİYE ÖNÜNDE TEKME-TOKAT DAYAK YEMİŞTİ

 

İşbaşaran, daha sonra ifadesinin alınması için adliyeye götürüldü. Adliyeye gelişi sırasında başka bir grup da İşbaşaran'a tekme tokat saldırdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.