Eşinden Daha Çok Kazanan Kadın Şiddete Uğruyor!

Eşinden Daha Çok Kazanan Kadın Şiddete Uğruyor!

DENİZLİ Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağla Ünlütürk Ulutaş, kadınların aileye eşlerinden daha yüksek gelir getirmesi fiziksel şiddet riskini en az iki misli artırdığını söyledi.

A+A-

Pamukkale Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASUAM) ile Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi tarafından "Türkiye'de Toplumsal Cinsiyetçi Bakış Açısı ve Kadın" konulu panel düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen panelin oturum başkanlığını Kadın Haklarını Koruma Derneği Denizli Şubesi Başkanı Nurten Karakış yaptı. İlk olarak söz alan PAÜ Hemşirelik Yüksekokulu Halk Sağlığı Bölümü Öğretim Görevlisi Nazan Koştu, "Kadına Yönelik Şiddetin Kadın ve Toplum Sağlığına Etkisi" konulu sunum yaptı. Koştu, kadına yönelik şiddet incelendiğinde, coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik, öğrenim düzeyine bakılmaksızın her toplumda son derece yaygın olarak görüldüğünü belirterek, "Dünyada yapılmış 48 toplum tabanlı araştırmada kadınların yüzde 10 ile 69'unun yaşamlarının herhangi bir döneminde eş şiddetine maruz kaldıkları belirlenmiştir. Avrupa'da yapılan araştırmalara göre ise bu durum yüzde 20 ile yüzde 55 arasında değişmektedir" dedi.

"Kadın ve Ekonomik Şiddet" konulu sunumunu yapan PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağla Ünlütürk Ulutaş ise, aileye eşinden daha çok gelir getiren kadınların yüzde 63'ünün eşlerinden en az bir kez şiddet gördüklerini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Ünlütürk, "Kadınların eşlerinden daha yüksek gelir getirmesi fiziksel şiddet riskini en az iki misli artırıyor. Fiziksel şiddetin en az olduğu durum, eşlerin eşit gelir elde ettiği durumdur" diye konuştu.

PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Senem Ermumcu da, Kadına Yönelik Psikolojik Tacizin Hukuksal Boyutları konusunu ele aldı. Ermumcu, psikolojik taciz davranışlarının cinsiyet farklılıkları ile olan bağlantısı, psikolojik taciz mağdurlarının belirli özelliklerini belirleme noktasında yapılan araştırmaların temeli olduğunu, genellikle kabul edilen görüşe göre, kadınlardaki kendine güven eksikliği, saldırılara karşı koyabilme yeteneğinin azlığı, toplumsal bakış açısı gibi nedenlerle kadınların erkeklere göre psikolojik taciz mağduru olabilme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi. Panelin ardından Kadın Haklarını Koruma Derneği Şube Başkanı Nurten Karakış panelistlere çiçek verdi. 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.