Feyzioğlu: Keyfilikler Bitmeli, Hukuk Herkese Lazım

Feyzioğlu: Keyfilikler Bitmeli, Hukuk Herkese Lazım

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu; Cumhuriyet Gazetesi'ni taşıyan TIR'ların polis tarafından durdurulmasının 'basın özgürlüğüne saldırı' olduğunu söyledi.

A+A-

"Güvenlik paketi çıkarsa bugünleri ararız" diyen Feyzioğlu, hukukun demokrasiyle birlikte evrenselleşmiş ilkeleri ne diyorsa onun peşine düşülmesi gerektiğini vurguladı.

 

Denizli Barosu'nun davetlisi olarak kente gelen TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, ilk olarak baronun Sosyal Tesisleri'nde avukatlarla buluştu. Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan ile birlikte bazı baro başkanlarının da katıldığı toplantı öncesi; çok sayıda avukat, Feyzioğlu ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdi. Feyzioğlu, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

AVUKATLIK SINAVINI İSTİYOR

 

Avukatlık mesleğinin çok fazla sorunu olduğunu, avukatlık sınavının getirilmesinin somut bir çözüm olacağını söyleyen Prof. Dr. Metin Feyzioğlu şöyle konuştu:

 

"Bizler, avukatlar olarak hak savunucusuyuz. Bir yerde haksızlık varsa, o haksızlığın üzerine gidilmesi bizim işimiz, avukatların işidir. Kanunlarda çok süslü cümleler yazıyor. O süslü cümleler gökteki yıldızlar gibidir. Gökte kaldıkları sürece güzeldirler ancak faydaları yoktur. Marifet o yıldızı gökten alıp vatandaşın eline 'bu parlak yıldız senindir' diyebilmektir. İşte bizim görevimiz yıldızları toplamak ve vatandaşın eline verip, bu senin hakkın ve hukukun diyebilmektir. Biz bu konuda vatandaşlarımızdan, avukatlık sınavının getirilmesi mücadelemizde destek bekliyoruz. Aksi taktirde, hukuk devletinin gereklerini söyleyecek hak savunacak bir meslek grubu kalmayacaktır.

 

HUKUK ÜSTÜNLÜĞÜNE DİKKATİ ÇEKTİ

 

Hukuk üstünlüğünün sağlanması gerektiğini söyleyen Feyzioğlu, "Her alanda hukukun üstünlüğünün yerine üstünlerin hukukunun sağlanması bizim için en büyük tehdittir. Bizim için hukukun üstünlüğünü istemek, ekmek kavgasıdır. Ekmek kavgasının sağcısı, solcusu yoktur. Avukatların yaşayabilmesi için bu ülkede hukukun üstünlüğünün olması gerekir" diye konuştu.

 

'ONUN HUKUKU, BUNUN HUKUKU' DEĞİL

 

Cumhuriyet Gazetesi'ni taşıyan TIR'ların polis tarafından durdurulmasını kınayan ve basın özgürlüğüne saldırı olduğunu söyleyen Feyzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Güvenlik paketi çıkarsa bugünleri ararız. Bu ülkede her kesim iktidarı tattı. Muhalefeti de tattı. İktidardayken gücünü kullandı. Baskı uyguladı. Muhalefette iken zulmü gördü. Yeter artık, tamam. Herkes her şeyi gördü. Bundan sonra yapılacak olan şucu bucu bırakıp, onun hukuku bunun hukuku değil, hukukun demokrasiyle birlikte evrenselleşmiş ilkeleri ne diyorsa onun peşine düşmektir."

 

'KEYFİLİKLER BİTMELİ'

 

Hukukun herkese lazım olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, "Hukuk herkese lazım cümlesinin içi dolmalı. Bunu yapanların da yarın başına bu tarz keyfilik gelir. Bu keyfilikler bitmelidir. Bizim tarafımız hukuktur. Gazetenin toplatılmasını tehlikeli buluyoruz" dedi.

 

Açıklamanın ardından basına kapalı toplantıya geçildi. Toplantı sonrası Feyzioğlu'nun, Denizli Barosu Hizmet Binası'nın temel atma törenine katılacağı, akşam da EGS Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek toplantıda katılımcılara sesleneceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.