Göz Tembelliği Olanlar Dikkat İhmale Gelmez!

Göz Tembelliği Olanlar Dikkat İhmale Gelmez!

DDH Göz Hastalıkları Uz. Dr. Alper Kaşıkçı, göz tembelliğinin (ambliyopi) tamamen normal olan gözlerden birinin net görememesinden kaynaklanan bir göz hastalığı olduğunu ve yaş ilerledikçe tedavi şansının azaldığını belirtip, ihmal edilmemesi gerektiğini

A+A-

Göz tembelliğinin gözün sinir tabakasını ve sinir yollarını tutan belirgin bir hastalık olmadığını belirten Uz. Dr. Alper Kaşıkçı, buna rağmen bir gözde ya da bazen her iki gözdeki görme azalmasına neden olduğunu kaydetti. Uzm. Dr. Kaşıkçı, özellikle yüksek hipermetrop ve astigmatizma gibi durumlarda gözlerin her ikisinde de tembelliğin oluşabileceğine dikkati çekti. Göz tembelliğinde yaş ilerledikçe tedavi şansının azaldığını vurgulayan Kaşıkçı, genellikle 12 yaşından sonra tedavinin çok yararlı olmayacağını, bu yüzden çocukluk döneminde ilk 2 - 3 yaşın erken tanı ve tedavi açısından önemli olduğuna değindi. 

Ailede göz tembelliği hikayesi bulunan çocukların erken yaşlarda göz doktoruna muayene ettirilmesi gerektiğini belirten Dr. Kaşıkçı, "Göz tembelliği tedavi edilmediği takdirde ciddi ve kalıcı görme kusurları gelişebilir. Göz tembelliğinde tedavinin esası gözdeki görmeyi bozan patolojik durumun en erken zamanda ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Hastada şaşılık varsa şaşılığın tipine bağlı olarak gözlükle ya da cerrahi olarak tedavi edilebilir. Eğer katarakt varsa veya görmeyi engelleyen bulanık ortam mevcutsa, ameliyatla başvurulur. Bir başka tedavi yöntemi de göz tembelliği olan gözün daha çok çalışmasını sağlamaya yöneliktir. Bu yöntemde sağlam göz özel bir bandajla kapatılır ve zayıf olan gözün uyarılması sağlanır" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.