Işıltılı Caddelerde Koşmasına Az Kaldı

Işıltılı Caddelerde Koşmasına Az Kaldı

Lösemili binlerce çocuğumuzdan biri olan Rüzgâr’ın yolculuğu...

A+A-

Yerinde duramayan çocuklara yakışmaz yavaş hareketler. Yatarak oyun oynama, uyanamama bir şeylerin ters gittiğinin işaretini verir. Beyazlayan ten renklerini, vücutlarındaki morarmaları göz görür ama kalp anlamak istemez. Ne ağır hareketi, ne soluk teni, ne halsizliği ne de lösemiyi konduramaz çocuğuna hiçbir anne baba…

Rüzgar’ın yatışı LÖSANTE Hastanesi’ne yapıldığında doğum gününe sayılı günler vardı. 3 yaşını uğurlayıp, 4 yaşını karşıladığı günlerde “yüksek pencereli” odalardan birinde başlamıştı lösemiye karşı mücadelesi. Gündüz bulutlara bakarak benzetme oyunu oynar, kuşların nasıl güzel uçtuklarını izler; akşam balkondan uçaklara el sallardı annesiyle beraber. Yapboz gibi daha önce hiç keyif almadığı oyunlardan keyif almayı öğrendi, resimlerini umutla yaptı LÖSANTE ’deki yatağında.

Bir asra sığabilecek bir dizi olayı birkaç ayda yaşayan minik Rüzgar’la Lösemili Çocuklar Eğitim ve Sağlık Vakfı, LÖSEV, geçen yıl bu zamanlar tanıştı. Kırmızı araba duvarımızda Hastane çalışanlarının hafızalarına o renkli hayal gücünü yansıttığı resimleri, hemşirelerin isimlerine uygun söylediği şarkılar ile kazındı. Kırmızı araba, yeşil çocuk, mavi kuş resimleri hala duvarlarımızda başka çocuklara umut oluyor.

“3 yaşındaki oğluma lösemi teşhisi konduğu gece onu hastanede uyutup, bir buçuk aylık bebeğimi emzirmeye gittiğimde anladım anneliği” diyen Merve annenin cümleleri yüreğimizi sızlatıyor,

“Pencerelerden gökyüzünü önümüze serdiğiniz, gözünüzdeki ışıkla bize umut olduğunuz, minicik kalpleri ile kocaman yükleri omuzlayan meleklerimize çocuk gibi yaşama şansı verdiğiniz için sonsuz teşekkürler” ifadeleri ise LÖSEV ailesine umut ve güç veriyor. Bir yılın sonunda yatağından kalkan Rüzgar’ın şu an tedavisi olumlu bir aşamada; Ara ara hastanemizi ziyaret ediyor, ışıltılı caddelerde koşmak için günler sayıyor.

Hayat verirken…

İnanıyoruz ki bir çocuğun gülümsemesiyle başlar her şey. Hayalleriyle renklenir, hatıralarıyla güçlenir, şarkılarıyla, danslarıyla coşar. Bir çocuk toplumun umutlarının taşıyıcısıdır. Bu bilinçle ellerinden tutmaya çalıştığımız 16 bin 638 çocuk ve annesinden yalnızca ikisi Rüzgar ve Merve anne. Çocuklarımıza bu mücadele yüklü yolculuklarında hayat verirken bu bayram onların elinden siz de tutar mısınız?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.