Kadınlarımızı Eve Değil Hayata Bağlamalıyız

Kadınlarımızı Eve Değil Hayata Bağlamalıyız

Türkiye genelinde işsiz sayısı 2014 yılı Kasım döneminde 3 milyon 96 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 10.7 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı Ocak 2011'den bu yana en yüksek seviyeyi buldu.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2014 Kasım ayında işsizlik oranı yüzde 10,7 oldu. 15-24 yaş grubunu içeren gençlerde yüzde 19,9'u bulan oran erkeklerde yüzde 18,1'i, kadınlarda yüzde 23,2'ye dayandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Son istihdam verileri ne yazık ki hepimizi üzdü. Kadınlarda Ekim ayında yüzde 24,8 olan işsizlik oranı, Kasım ayında yüzde 23,2’ye düşerken; erkeklerde ise aynı dönemde yüzde 16,9’dan yüzde 18,1’e yükseldi. Farklı bir açıdan baktığımızda burada olumlu olarak görebileceğimiz tek nokta, tek avuntumuz Kasım ayında kadın istihdamında artışın yaşanmasıdır.”dedi.

 

Kadın Gençlerde İşsizlik Oranı %25 Seviyesinde

Türkiye’de üniversite bitirmiş kadınlarımızın esasında bizim tüm kadınlarımıza göre işe katılma oranının yüzde 70 olduğunu belirten Keçeci, “Biz de bu konuda eğitimin kadınlarda işe katılma oranlarını inanılmaz derecede yükselttiğini biliyoruz.  O nedenle kadınlarda işe katılım olması için her şeyden önce kültür düzeyimizi yükseltmemiz lazım. Diğer taraftan genç işsizlerimizin durumu beni oldukça yakından ilgilendirmekle birlikte belki de bu yüzden oldukça üzüyor. Bugün genç işsizlerimizin oranı %20’ ye dayandı. Son 1 yılda yüzde 2’lik bir artış yaşandı. Bu oranlar bizim 2008 krizi sonrası gördüğümüz oranlara çok yakın. Umuyoruz o zaman olduğu gibi bu oranlar %25’lere doğru bir artış göstermez. Ancak özellikle 15-24 yaş arası kadın işsizlerdeki artış eğilimi bizi oldukça düşündürüyor.” Başkan Keçeci sözlerine şöyle devam etti: “Genç işsizliğinin sebeplerinin başında, bu genç işsizler iş talebinde bulunduklarında onlara karşılık verebilecek kapasiteli işlerimizin söz konusu olmamasıdır. Son zamanlarda yatırımların durduğu ve ülkede özellikle bir duraksamanın başladığı, herkesin işlerini rölantiye aldı bir ortamda yaşıyoruz. İşverenler istihdam kapasitelerini artırmayı düşünmedikçe, düşünemedikçe bundan en çok zarar gören kesim tabii ki iş arayan gençlerimiz oluyor. Bizim için en önemli hazine gençlerimizdir. Gençlerimizin bu konuda işe katılımlarıdır. Gençlerimizin ülke ekonomisine değer katmalarını sağlamamız en önemli önceliğimizdir. ”

 

Kadınlarımızı Eve Değil Hayata Bağlamalıyız

Kadın istihdamı konusuna da değinen Keçeci, “Kadın işçiler konusunda bir noktaya değinmek isterim. Özellikle Denizli Türkiye’nin en çok kadın işçi çalıştıran bölgesidir. Siyasi iktidarın çıkarmakta olduğu bir yasa var ve bu yasada kadın istihdamını cazip halden uzaklaştıran maddeler var. Sanayi Odası olarak biz bu konuda uyarıda bulunduk. Özellikle yetkin işgücü olan kadınlarımızın doğum sonrasında uzun süre işten uzak kalması işverenleri düşündürecektir. Sonuç olarak kadınlar, daha az nitelik gerektiren konumlarda çalıştırılacaklardır. Bu yasa kapsamında biraz daha kadınların iş dünyasında kalıcılığını sağlayıcı tasarrufların da göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz. ”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.