Kadınların Gücüne İnanıyorum

Kadınların Gücüne İnanıyorum

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkezefendi Belediye Başkan A. Adayı Şeniz Süzek Doğan, 5 Aralık Kadın Hakları Günü münasebetiyle bir mesaj paylaştı.

A+A-

Yaptığı açıklamasında Şeniz Süzek Doğan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününün Türkiye'deki kadınlar için daha değişik bir önemi olduğunu, 84 sene evvel Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisinin gerçekleştiğini, Anayasa ve Seçim Kanunu’nda kadınlara seçme ve seçilme hakkının önünün açıldığını, Ne mutludur ki dünyada ilklerin lideri olan Atatürk sayesinde, Avrupalı kadınların dahi sahip olmadığı bu hakka Türkiye’de, Türk kadınlarının sahip olduğunu, böylesine bir hakka, Dünya’da ilk olarak erişen toplumun kadını olmaktan da son derece gurur duyduğunu dile getirdi.

 “Kadınlar Siyasette Daha Fazla Söz Sahibi Olmalı”

Doğan, açıklamasının devamında ama maalesef ki, aradan 84 sene geçmesine rağmen kadınların meclisteki oranının yüzde 17’de kaldığını, Türkiye'de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasından sonra yapılmış olan seçimde 18 kadın vekille dünya 2. olan ülkenin bugün maalesef 133. Sıraya geldiğini, hayatın her alanında erkekler ile bir arada olmalarına, beraber paylaştıklarına, zorluklara göğüs germelerine rağmen mecliste sadece yüzde 17’lik, siyasette ise çok daha düşük bir söz hakkına sahip olmanın kabul edilemeyeceğini belirtti.

Doğan’ın açıklamaları şöyle devam etti:

Ülkemizin gelişmesi ve geleceğe umutla bakması ancak kuruluş kodlarına geri dönmesi ile mümkündür. Kurucumuz ve kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kahraman” olarak adlandırdığı ve “Sen yerlerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın” diyerek önemine değindiği kadınlarımız olmadan bu gelişme sağlanamaz” ifadelerine yer verdi.

“Kadınlarımızın Gücüne İnanıyorum”

Merkezefendi Belediye Başkan A.Adayı Doğan “Kadın bir belediye başkan aday adayı olarak, kadınların gücüne ve bu sembolik temsilden çok daha fazlasını hak ettiğimize inanıyorum. Kadın olarak hayatı müşterek yaşadığımız erkeklerle siyasette, toplumumuzun geleceğini inşa sürecinde hak ettiğimiz yer kesinlikle bu değil.

Bizler, kadınlar olarak, mücadele içine girdiğimiz her alanda başarılı olduğumuzu defalarca kez kanıtladık. Siyaset, bu alanlardan biri olmakla beraber, en iyi değerlendirmemiz, toplum için, gelecek için en fazla söz sahibi olmamız gereken alandır.

Kadınlar olarak, siyaset arenasında yer almalıyız. Yer aldıkça birlik olmalı, güçlenmeli ve topluma huzuru, refahı ve barışı getirmeliyiz. Temsilde hakkımız olanı almak için hep birlikte omuz omuza mücadele etmeliyiz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.