Kırgızistan’a örnek oldular

Okunma: 1054
Ege - Denizli 31 Ekim 2016 10:10
Videoyu Aç Kırgızistan’a örnek oldular
A
a

Ülkelerinde sadece 8 koruyucu aile bulunan Kırgızistan yetkileri ‘Koruyucu Aile Sistemi”ni öğrenmek için Denizli Koruyucu Aile Derneği’ni (DEKAD) seçti.

http://www.denizli.bel.tr/

Uluslararası projeleri ile Türkiye’de öncü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Denizli Koruyucu Aile Derneği, yaptığı çalışmalarla artırdığı bilgi ve deneyimleri uluslararası arena paylaşmaya başladı.

 

Bu alandaki çalışmalarıyla DEKAD’ı örnek alan ülkelerden biri de Kırgısiztan oldu. Ülkelerinde sadece 8 koruyucu aile olduğu öğrenilen Kırgızistan yetkilileri Denizli’ye koruyucu aile sistemini öğrenmek için geldi.

 

Family Four Every CHİLD uluslararası sivil toplum kuruluşunun Kırgızistan temsilcisi, Kırgısiztan Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli bir yetkili ve orada koruyucu aile çalışmalarına bakan bir sivil toplum kuruşunun yöneticisi olan 3 Kırgız profesyoneli ağırladıklarını belirten DEKAD Başkanı Ayfer Doğan, Kırgız konuklara Türkiye’deki koruyucu aile sisteminin işleyişi ve uluslarası standartlarda olması gereken noktaya ilişkin detaylı bir bilgi verdiklerini ve tecrübe paylaşımında bulunduklarını söyledi.

 

Doğan, “Maalesef sadece 8 koruyucu ailenin olduğu Kırgızistan’ın bundan sonraki süreçte çocuklar için daha yararlı çalışmalar yapabileceklerine inanıyoruz” dedi

 

“SİSTEMİ DOĞRU ÖĞRENMEK İÇİN DERNEĞİMİZİ SEÇTİLER” Kırgızistan’da koruyucu aile sistemi hayata geçmediği için koruyucu aile sayılarının düşük olduğunu belirten Doğan, “Sistemi en doğru şekilde öğrenip, ülkelerinde hayata geçirmek istiyorlarmış. Onlarla çok güzel anlaştık. Kültürel anlamda da bir yakınlığımız var belki de. Çok tatlı insanlardı. İstekli ve hevesliydiler. Türkiye’deki modelin işleyişini ve koruyucu aile sisteminde olması gereken ihtiyaçların da neler olduğuna da değindik. Varılması gereken nokta, olması gerekenler konusunda onlara bilgi verdik. Bizler öncellikle hukuksal, sosyal hizmet ve psikolojik anlamda sistemin ihtiyaçlarından bahsettik” dedi.

 

PROFESYONELLER ANLATTI, ONLAR DİNLEDİ Başkan Doğan, Koruyucu Aile Derneği’nin hukuksal boyutunu Avukat Jülide Keleş Yarışan, Türkiye’deki sosyal hizmet boyutunu Sosyal Hizmet uzmanı Ömer Yılmaz, çocuğun psikolojik ruhsal sağlığının sistemin işleyişinde ne kadar önemli olduğunu ise psikolog Şebnem Üzülmez’in anlattığını belirterek, kendisinin de derneğin bugüne kadar yaptığı çalışmaları aktardığını ifade etti.

 

“GÜÇLÜ SAĞLAM GÖNÜLLÜLERİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM” Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği sayesinde Kırgız dostları ile tanıştıklarını ifade eden Doğan, Kırgız konuklar tarafından da ülkelerine davet edildiklerini belirterek, “Onlara destek olmayı düşünüyoruz” dedi.

https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat