''Memurlar 2014 Yılında Enflasyona Çarpıldı''

''Memurlar 2014 Yılında Enflasyona Çarpıldı''

TÜİK verilerine göre 2014 yılı Tüketici Fiyat Endeksi % 8,17 olarak gerçekleşti.

A+A-

Hükümetle 2014 ve 2015 yılı memurların ekonomik ve sosyal haklarını geliştirmek için pazarlık masasına oturan Memur-Sen, 2014 yılı için 123 TL seyyanen zamma razı olmuş, 2015 yılı için ise 3+3 yüzdelik artışın altına imza atmıştı. 2014 yılı için enflasyon farkı da talep etmeyen ve mutabakat metnine böyle bir ifade koydurtmayan malum Konfederasyon, uzun yıllardan bu yana ilk defa memurların enflasyon farkı almasını da engellemiş olmuştu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ise ısrarla memura enflasyon farkı verilmeyeceğini ifade etmişti.

 

MEMURUN 2014 KAYBI %2,97 OLDU

 

Bilindiği üzere Haziran 2014’te ilk altı aylık enflasyon %5,7 olarak gerçekleşmiş böylece Temmuz ayından itibaren memurlar enflasyon altında ezilmeye mahkum edilmişlerdi. TÜİK verilerine göre 2014 yılı enflasyonu %8,17 olarak gerçekleşti. 2014 yılında memurlara yapılan 123 TL seyyanen zammın memur maaşına yansıması ise %5,2 olmuştu. Bu durumda memurlarımızın kaybı %2,97’ye yükseldi.

 

2014 yılında Memnun-Sen’in hesap bilmezliği yüzünden enflasyona çarpılan memurlar ve memur emeklileri, maalesef 2015 yılına da ümitsiz giriyor. 2015 yılında memurlar için öngörülen yüzde 3+3’lük zam ne yazık ki enflasyon kadar zamma denk geliyor. Yani memur 2015 yılında da “sıfır” zam almış olacak.

 

2015 YILI DA VERGİLER YÜZÜNDEN KAYIP YIL OLACAK

 

Hükümet, 2015 yılı bütçesinde tüm vergileri %10.1 oranında artırarak, memurlar ve emeklilere bir darbeyi de yüksek vergilerden vurmuştur. Bu nedenle 2014 yılı gibi, 2015 yılı da memur ve memur emeklileri için kayıp yıl olacaktır.

 

Ayrıca, asgari ücretliye Ocak ayından itibaren ortalama 50 lira, memurlara 65 lira, memur emeklilerine ise 45 lira artış yapan hükümetimiz, Milletvekillerimize Ocak ayından itibaren bin lira, hakim ve savcılara bin 155 lira, üniversite öğretim üyelerine ise 950 lira zam yaparak, çalışanlar arasında ayrımcılık yapmıştır. İstediği kesimlere bol kepçe ile ek zam veren hükümet, memurlara ve emeklilere enflasyon farkını dahi vermeyerek büyük bir adaletsizliğin altına imza atmıştır.

 

EMEKLİLER DE PERİŞAN

 

Bilindiği gibi, memurlar gibi memur emeklilerine de 2015 yılı Ocak ayından itibaren %3 oranında artış yapılacaktır. Bu artışın ortalama memur emeklilerine yansıması ise 45 TL civarında olacaktır.

 

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise, 2014 yılı son 6 aylık enflasyon artışı kadar zam yapılmaktadır. Özellikle Aralık ayı enflasyonunun -0,44 olarak belirlenmesi nedeniyle emekliler % 2,32 oranında zam yapılacak, bunun da miktar olarak yansıması aylık 24 TL olacaktır.

 

EK ZAM TALEBİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

 

Türkiye Kamu-Sen’in Temmuz 2013’ten beri gerçekleşen enflasyonu işaret ederek, ek zam talep etmesi  bu hususta eylemlilik süreci başlatması karşısında, memurların emeğini, alın terini masada bırakıp, iktidara peşkeş çeken Malum Sen, “bizim ne ek zam ne de enflasyon farkı talebimiz yoktur” diyerek, milyonlarca memur ve emeklinin mağduriyetine seyirci kalmış ve yanlışta ısrar etmiştir. Konfederasyonumuz Temmuz ayından beri gerek Meclis önündeki eylemlerinde, gerekse de çeşitli etkinliklerde ek zam talebini ifade etmiş, son olarakta 6 Aralık 2014 tarihinde ek zam mitingi düzenlemiştir. Ancak hükümet, memurun çağrılarına sessiz kalmayı tercih etmiştir.

 

Türk Büro-Sen olarak, gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi ve memurlarımızın enflasyon farkı dahil her türlü haklarının iadesi için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Hüseyin UTANGAÇ

Türk Büro Sen Denizi Ş ube Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.