MHP: Tarihi Çınar Koruma Altına Alınmalı!

MHP: Tarihi Çınar Koruma Altına Alınmalı!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Pamukkale İlçe Belediye Meclis Üyeleri Karataş’ta bulunan tarihi çınar’ın koruma altına alınmasını istedi.

A+A-

Merkeze başlı Karataş mahallesinde bulunan mesirelik alanında incelemelerde bulunan MHP Pamukkale Meclis Üyeleri mesirelikteki Türk tarihinde önemli yeri olan tarihi çınar ağacının koruma altına alınması gerektiğini söylediler.

MHP Pamukkale Meclis Üyesi Mahmut Çatlık, söz konusu çınar’ın koruma altına alınması için Belediye Meclis toplantısında önerge verdiğini belirterek, “Tarihi çınar koruma altına alınmalı. Bu alanda çevre düzenlemesiyle birlikte peyzaj çalışması yapılmalı. Yaptığımız araştırmalarda bu çınar ağacının Türk tarihinde önemli bir yerinin olduğunu tespit ettik. Bu değerlerimize sahip çıkmamız lazım” dedi.   

 

KARATAŞ MESİRELİĞİ’NDEKİ  ÇINAR AĞACI HİKAYESİ

Rivayetlere göre Karataş mesireliği’ndeki  çınar ağacı hikayesi şöyle ifade ediliyor:

Karataş mevkiinde yaşayan bir anne iki oğlunu Çanakkale savaşına gönderiyor. Aradan  yıllar geçiyor, ancak  çocuklarından haber alamıyor. Onları çok özleyen  anne devamlı çocuklarının yaslanarak saçlarını koyduğu çınar ağacına gidiyor, “o ağaca gideyim de  onu seveyim, çocuklarımın saçlarını hissedeyim” diyor ve gidiyor. Ağacın yanına geldiğinde bir de ne görsün, çocuklarından biri ağacın altında onu bekliyor, sarılıyorlar hasret gideriyorlar. Oğlu diyor ki; Anne bizi bekleme, biz kardeşimle beraber şehit olduk” diyor ve kayboluyor. Bu olaydan sonra kurtuluş savaşına giden Karataşlı gençler saçlarından keserek bir kesenin içerisinde ağacın kovuklarına koyuyorlar.”

MESUT GÜLER

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.