MHP'nin İtiraz Ettiği O Afişlere Kaldırma Kararı

MHP'nin İtiraz Ettiği O Afişlere Kaldırma Kararı

Denizli'de mhp'nin başvurduğu Pamukkale ve Merkezefendi İlçe Seçim Kurulları, Ak Parti'nin şehrin çeşitli binalarında bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin, yakada Türk bayrağı rozetli dev afişleri ile Hızlı Tren Denizli'y

A+A-

Denizli'de mhp'nin başvurduğu Pamukkale ve Merkezefendi İlçe Seçim Kurulları, Ak Parti'nin şehrin çeşitli binalarında bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin, yakada Türk bayrağı rozetli dev afişleri ile Hızlı Tren Denizli'ye gelecek konulu afiş ve billboardlarından Türk bayrağının kaldırılması kararı verildi. İki metropol ilçede üzerinde bayrak rozeti bulunan tüm afişlerin, billboard'ların düzeltilmesi ya da kaldırılması için AK Parti'ye saat 17.00'ye kadar süre verildi.

 

MHP Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, Pamukkale ve Merkezefendi İlçe Seçim Kurulları'na başvurarak 298 Sayılı Seçim Kanunu'nun 58. Maddesi ve Yüksek Seçim Kurulu'nun 23 Şubat ve 236 Sayılı kararı ile 8 Mayıs'tan itibaren seçimle ilgili tüm propaganda araçlarında Türk bayrağı ile dini semboller bulunamayacağını, buna rağmen Denizli'de AK Parti'nin bina ve araçlara yaptığı giydirmelerdeki afişlerde, kentin çeşitli noklarındaki billboardlarda bu kararın ihlal edildiğini iddia etti.

 

Öztürk, başvurusunda, kentin çeşitli noklarında bulunan 15 billboard'da, 'Denizli'ye Hızlı Tren Gelecek' afişlerindeki tren vagonunun üzerinde Türk bayrağı bulunduğunu, yaklaşık 50'ye yakın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin fotoğraflarının bulunduğu afişlerde yaka rozetlerinde Türk bayrağı bulunduğunu belirterek, afiş ve billboardların Seçim Kanunu ve Yüksek Seçim Kurulu kararlarına aykırı olduğu iddiasıyla kaldırılmasını talep etti. İtirazı değerlendiren Pamukkale ve Merkezefendi İlçe Seçim Kurulu, söz konusu billboard'larda ve afişlerde bulunan Türk Bayrağı'nın kaldırılarak afiş ve billboardların düzeltilmesini, bunun mümkün olmaması halinde kaldırılmasına karar verdi. Kararda söz konusu afiş ve billboard'ların düzeltilmesi ya da kaldırılması için bugün saat 17.00'ye kadar süre verdi. Karara AK Partili üyeler muhalefet şerhi koydu.

 

7 HAZİRAN 2015 SEÇİMLERİ ÖNCESİ TÜM GELİŞMELER

Bundan bir süre önce MHP'nin bilboardlar'daki afişlerinin Seçim Kurulu kararı olmadan kaldırılmak istendiğini, suç duyurusunda bulunarak ve yaptıkları başvuruyla bu girişimi önlediklerini söyleyen MHP Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, "Pamukkale ve Merkezefendi İlçe Seçim Kurulu, AK Parti'nin Ahmet Davutoğlu ve Nihat Zeybekçi posterlerindeki Türk bayrağı rozetli resimleri için, billbordlar'da ve bina giydirmelerindeki hızlı tren üzerindeki Türk Bayrağı'nı siyasi amaçlı kullandıkları için, seçim araçlarındaki resimlerinde Türk Bayrağı kullandıkları için, yollarda ve il binasında usulsüz bayraklama yaptıkları için yaptığımız itirazı kabul etti. Hem Türklüğü ağzına almayacaksın, işine gelince de Türk bayrağına sığınacaksın. Yok öyle yağma. Seçim Kurulu bir gün süre verdi, uyulup uyulmadığını yakından takip edeceğiz" dedi.

 

SEÇİM SİMÜLASYONU İÇİN TIKLAYIN

MHP İl Başkanı Yasin Öztürk, ayrıca Tavas, Bekilli ve Serinhisar İlçe Seçim Kurulları'na da aynı yönde başvuru yaptıklarını, başvuru sonucunu beklediklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.