Nene Hatun'u Vefatının 64. Yılında Rahmetle Anıyoruz

Nene Hatun'u Vefatının 64. Yılında Rahmetle Anıyoruz

Osmanlı-Rus savaşının kahramanlarından Nene Hatun’u vefatının 64. senesinde minnetle anıyoruz.

A+A-

Osmanlı tarihinin en önemli savaşlarından "93 Harbi"nde genç yaşta gösterdiği büyük kahramanlıkla gönüllerde taht kuran, 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı sırasında yaralı insanlarımıza gösterdiği şefkat ile memleket sevgisiyle hepimiz için önemli bir örnek teşkil, eden düşmana karşı gösterdiği takdir edilesi mücadele ile milli ruhumuzun en önemli savunucularından Türk kadınının kahramanlığının simgesi olan Nene Hatun vefatının 64. yılında saygı ve minnetle anılıyor.

Bebeğini Bırakıp Cepheye Koştu

Osmanlı tarihinin Osmanlı-Rus savaşında "Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar" diyerek bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan Nene Hatun'un bu cesareti ve fedakârlığı, Türk kadınının kahramanlığını gözler önüne seriyor.

Erzurum'un kuzeydoğusundaki kent merkezine 25 kilometre mesafede yer alan Çeperli köyünde doğan Nene Hatun, 16 yaşındayken Erzurumlu Mehmed Efendi ile evlenerek Erzurum Taşmescit Mahallesi'ne gelin gitti.

Cumhuriyet döneminde "Kırkgöz" soyadını alan Nene Hatun'un dördü erkek, ikisi kız altı çocuğu dünyaya geldi. İlk çocuğu Nazım'ı ve sonradan doğan iki oğlunu 1. Dünya Savaşı'nda şehit veren Nene Hatun, yakalandığı soğuk algınlığı ve zatürre nedeniyle kaldırıldığı Numune Hastanesinde 22 Mayıs 1955'te vefat etti.

Türk kadının asaletini ve cesaretini tüm dünya önünde tarihe yazan Nene Hatun’un yaptıklarıyla geçmişteki gibi şimdiki ve gelecek nesillerimiz için de mühim bir yol gösterici olmasını temenni eder, ülkemize karşı kara propagandaların yürütüldüğü bu günlerde bu gidişata dur demeyi başarabilen, yüreği vatan aşkıyla dolu, günümüzün Nene Hatun’larına selam ve saygılarımızı sunarız.

20190522_5_0b0f437f90d1546ce9b5b02638c07ff3d.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.