Okkaya: Türk Çiftçisi Artık Küresel Bir Aktör

Okkaya: Türk Çiftçisi Artık Küresel Bir Aktör

AK Parti Denizli Milletvekili Adayı Emin Okkaya, Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta son dönemlerde kaydettiği gelişmeleri aktararak, Türk çiftçisinin artık küresel bir aktör olduğunu söyledi.

A+A-

Türkiye’nin tarımsal ekonomik büyüklük açısından; 2002’de Avrupa’da 4. dünyada 11. sırada olduğunu hatırlatan AK Parti Denizli Milletvekili Adayı Emin Okkaya, “Doğru politikalar ve yeterli destekle; 2008’den itibaren Türk çiftçisi Avrupa’da 1’inci Dünya’da ise 7’inci sıraya yükseldi. Şimdi hedef; tarımsal ekonomideki büyüklüğümüzle Dünya’nın ilk 5 ülkesinden biri olmak” dedi.

 

TARIMDA SON 50 YILIN REKORU KIRILDI

 

“Ak Parti’nin tarım politikaları sayesinde son yarım yüzyılın rekorunu kırdı çiftçimiz” diyerek açıklamasını sürdüren Okkaya, “Tarım sektörü 12 yılda çok büyüdü. Çiftçilerimize verilen nakit destek 12 yılda Yüzde 365 arttı. OECD Ülkeleri içinde tarıma sağlanan desteğin GSYH içindeki oranı en fazla olan ülke Yüzde 2,1 ile Türkiye oldu. Çiftçimize 12 yılda toplam 75 Milyar TL nakit tarımsal destek verildi. 4 Milyar 657 Milyon TL mazot desteği yapıldı. Gübre desteği ilk kez doğrudan çiftçiye verildi. 4 Milyar 209 Milyon TL kimyevi gübre desteği sağlandı. Son 5 yılda çiftçimiz 355 Milyon TL toprak analizi desteği aldı.

 

HAYVANCILIK DESTEKLERİ DE ARTTI

 

Son 12 yılda hayvancılığa verilen desteğin 33 kat arttığını da aktaran Okkaya, “AK Parti hükümeti dönemlerinde, hayvancılığa toplam 13,2 Milyar TL destek verildi. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında toplam 1,9 Milyar TL hibe desteği sağlandı. Avrupa Birliği tarafından kırsal kalkınmanın desteklenmesi için ülkemize tahsis edilen 855 Milyon Avro hibe desteği üreticilerin ve yatırımcıların hizmetine sunuldu.

 

Seçim gezisinde seçmenleriyle görüşen Emin Okkaya, sıcak bir ilgiyle karşılanıyor. Okkaya, Cameli, Kale ve Acıpayam’da daima halkın içinde oldu. Görevli olsun olmasın besicilerin yardımına koştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.