Önerge Şampiyonundan Bir Önerge Daha

Önerge Şampiyonundan Bir Önerge Daha

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk , geleneksel ayakkabı imalathanelerinin ve atölyelerinin sorunları ile alakalı Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

A+A-

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk , Acıpayam ilçesi Yeşilyuva Mahallesinde geleneksel ayakkabı imalathanelerinin ve atölyelerinin sorunlarının araştırılması ve gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması için Önergeyi TBMM Başkanlığı’na verdi .

Öztürk Araştırma önergesinde şu ifadeleri kullandı:

Denizli İli Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi kırsal bir alandır. Bununla beraber, tarım dışı sektörde tarihsel süreç içerisinde devam eden bir üretim uzmanlığına da sahiptir. Bu durum Yeşilyuva’nın önemli bir avantajını oluşturmaktadır. Çünkü kırsal alanda ikamet eden Yeşilyuva halkı hem ayakkabı üretimi ile kendine önemli bir geçim kaynağı sağlamakta hem de en azından kendi ihtiyacını karşılayacak kadar tarım ve hayvancılığı yapabilmektedirler.

Bu durum sadece Yeşilyuva halkına sağladığı faydayla sınırlı değildir. Aynı zamanda bir bütün olarak Denizli ve Türkiye açısından da, tabandan tavana toplumsal kalkınmaya katkı vermektedir. Bu katkılardan birincisi, Yeşilyuva’nın özellikle Türkiye’nin farklı yerlerinde nispeten kırsal alanda yaşayan nihai tüketicinin ayakkabı ihtiyacına cevap vermesidir. İkincisi, Yeşilyuva halkının kendi yerleşim alanında üretim yaparak ikamet etmeleri neticesinde köyden kente göçün önemli ölçüde azalmasıdır. Üçüncüsü, Yeşilyuva’dan Denizli’ye göç ederek deri ve ayakkabı üretiminde daha büyük tesisler kuran sanayici için fason üretim ve yan sanayi sağlamaktadır. Dördüncüsü, fason üretim Türkiye’deki diğer ayakkabı markaları için de gerçekleşmektedir. Böylece Yeşilyuva’daki tarım dışı üretimle gerçekleşen kalkınma, kent kalkınmasına ve bir bütün olarak ülke kalkınmasına destek verebilmektedir.

Yerelden ve çevreden gelen güç, merkezi yapının da güçlenmesine vesile olacak şekilde dalga halinde yayılmaktadır. Yeşilyuva’daki atadan evlada geçerek artık geleneksel hale gelen ayakkabı üretiminin bu zamana kadarki devamlılığı bölgedeki kültürel sermaye ve sosyal sermaye ile yakından ilgilidir.

Ancak Yeşilyuva’daki ayakkabı üretiminin geleceğe aktarılmasında ve daha etkin ve verimli şekilde devam ettirilmesinde bazı problemler görülmektedir. Bunlardan birisi eğitimin yetersizliğidir. Bu bağlamda liselerde ve üniversitede ayakkabı tasarımı, üretimi ve pazarlanmasını uzmanlık oluşturacak şekilde ele alan bölümlerin olması önemli görülmektedir. Yöre halkının talebi de bu yöndedir.

Diğer taraftan gençlerin lise ve üniversite tercihlerinde bu mesleği tercih edip, bu konuda uzmanlaşmaları için teşvik edilmeleri ve bir takım unsurlarla ayakkabı uğraşının ve mesleğinin cazip hale getirilmesi önemlidir. Ayrıca yöre halkı için ayakkabı dizaynı, ayakkabı üretimi ve pazarlanmasıyla ilgili eğitimler alabilecekleri şartlar oluşturulmalıdır.

Bir diğer öneri, kırsal alandaki kadınların çalışma hayatına erkeklerle eşit haklarla katılmalarının ve girişimde bulunmalarının özendirilmesidir.

Kalkınan ve güçlenen kırsal alanlar, kentsel alanların, sanayi ve turizm bölgelerinin kalkınmasına ve güçlenmesine katkıda bulunacak, bir bütün olarak ülkenin kalkınması ve güçlenmesi sağlanacaktır.

Denizli İli Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi yüzyıllardır el yapımı geleneksel ayakkabı imalatı ile meşhur bir beldemizdir. Günlük ortalama ayakkabı üretiminin 10 ila 20 bin çift arası olduğu tahmin edilmektedir. İrili ufaklı 200 kadar imalathane ve atölyenin bulunduğu Yeşilyuva, 6360 sayılı Kanun ile belde statüsünden mahalle statüsüne geçirilmiştir.         

Son yıllarda gerek ülkemizde yaşanan derin ekonomik bunalım, gerekse hükümetin her sektörde olduğu gibi ayakkabı sektöründe de yerli üretim yerine ithalalat malların tüketimini adeta teşvik eden politikaları nedeniyle Yeşilyuva mahallesinde ayakkabı atölyeleri  adeta can çekişmektedir. Yeşilyuva özelinde geleneksel üretim merkezlerinin ülke çapında yaşanılan ekonomik krizi en az zararla atlatmaları ve kepenk kapatmadan geleneksel el işçiliği ayakkabı üretiminin devamı gerekmektedir.

Ayrıca son zamanlarda iflaslarla gündeme gelen milli ayakkabı imalat sektörünün sorunları araştırılmalıdır. Bunun için mevcut imalathanelerin ve atölyelerin sorunlarının tespiti ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin araştırılması elzemdir. 

Bu nedenle Denizli ili Acıpayam İlçesi Yeşilyuva Mahallesi geleneksel ayakkabı imalathanelerinin ve atölyelerinin sorunlarının araştırılarak gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Anayasa’nın 98’inci ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını saygılarımla arz ederim.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.