ÖZER: Efendimiz, insanlara emeklerinin karşılığını hemen verirdi

ÖZER: Efendimiz, insanlara emeklerinin karşılığını hemen verirdi

Yüce Allah’ın değerli elçisi Peygamberimiz(S.A.V.)’in dünyaya gelişi bizlerin kalbinde tarifsiz bir heyecan yaşatmaktadır.

A+A-

Yüce Allah’ın değerli elçisi Peygamberimiz(S.A.V.)’in dünyaya gelişi bizlerin kalbinde tarifsiz bir heyecan yaşatmaktadır. Miladi takvime göre Peygamberimizin doğum gününü içine alan bu haftayı Kutlu Doğum Haftası olarak Müslümanlar arasında büyük bir coşku ile kutlanmaktayız. Özellikle bu kutsal günlerde Sevgili Peygamberimizi sıkça anmalı ve onu gerçekten anlayabilmeliyiz.

Sevgili Peygamberimizin doğduğu çağda yakın çevre ve Dünyada cehalet ve daha bir çok olumsuzluk hüküm sürmeye başlamış, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlığa düşmüş ve dünya yaşanmaz hale gelmişti. İşte O’nun tebliğ ettiği İslâm dini ile dünyamız aydınlandı, kalpler nurlandı. İnsanlık Alemine eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O’na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.

 Peygamber efendimizin yaşadığı dönem içerisinde onun her hareketi bizlere örnek olmuştur.   Efendimiz, insanlara emeklerinin karşılığını hemen verirdi. Bunu ahlak olarak Müslümanlara da tavsiye ederdi: “İşçinin ücretini alnının teri kurumadan veriniz” Esnaflara dürüst olmayı tavsiye ederdi. Peygamberimiz, sık sık çarşıya ve pazara çıkıp işyerlerini ziyaret ederdi. Ticaret erbabına, ölçü ve tartıyı nasıl yapacaklarını gösterir ve dürüst olmalarını tavsiye ederdi.

 Kutlu Doğum Haftası’nda Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (S.A.V.) sonsuz salat-u selam olsun diyerek, bu anlamlı haftanın Denizli’mize, Ülkemize, İslam Alemine ve tüm İnsanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.

 

 

                                                                                                       Necdet ÖZER

                                                                                                  Denizli Ticaret Odası

                                                                                             Yönetim Kurulu Başkanı  

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.