Özer: G20, Ülkemiz Açısından Çok Önemli

Özer: G20, Ülkemiz Açısından Çok Önemli

Başkan Özer, G20 toplantıları çerçevesinde Cidde’deydi

A+A-

B20 Türkiye, ilk bölgesel istişare toplantısını Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri’nden 150’ye yakın işadamının katılımıyla Cidde’de gerçekleştirdi. Foruma Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve B20 Türkiye Başkanı M. Rifat Başkan Hisarcıklıoğlu, Suudi Arabistan Krallığı Finans Bakanı Dr. İbrahim Abdulaziz Al-Assaf, aralarında Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer’in de bulunduğu TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Türkiye’nin G20 önceliklerinin ilgiyle karşılandığı forumun açılışında konuşan Başkan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, G20’nin misyonu, yapısı ve amaçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Küresel ekonominin sorunlarına çözümler ararken, hükümetler ile iş dünyaları arasında işbirliğinin artırılması da son derece önemli. Çünkü küresel ekonomideki sorunlarla günlük hayatta, ilk elden yüzleşenler işadamları, yani bizler. Bizler iş yaparken karşılaştığımız sıkıntıları, sorunları hükümetlere anlatacağız ki G20 çatısı altında bunlara çözüm getirilsin. İşte G20’nin iş dünyası kolu olan B20 bizlere bu imkânı sunuyor. Bizler iş adamları olarak, B20 sürecinde daha aktif rol alıp, G20 ile daha fazla mesai harcamalı ve müşterek refah için çalışmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelişen konjonktürde, eskiden olduğu gibi “kendi kendine yeten ülke” olmakla övünmenin yetmediğini belirten Hisarcıklıoğlu, küreselleşme olgusu üzerinde durdu. Hisarcıklıoğlu, “Bundan 20-30 sene öncesine kadar ülkeler kendi başlarına varlıklarını devam ettirirler, ‘kendi kendilerine yeten ülke’ olmakla övünürlerdi. Bugün çok daha farklı bir konjonktürle karşı karşıyayız, küreselleşme her alanda etkisini gösteriyor. Artık tek başına ayakta kalmak mümkün değil. Ekonomilerimizin geleceği küresel piyasalara ne kadar entegre olduğu ile yakından ilgili. Ortak kararlar alınabiliyorsa, tüm taraflar karar alma süreçlerine dâhil olabiliyorsa, küreselleşmeden maksimum fayda alınabiliyor.” şeklinde konuştu.

 

Başkan Özer: G20, ülkemiz açısından çok önemli

G20 ve B20 ile ilgili değerlendirmeler yapan Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, şöyle konuştu: “Küresel ekonomi politikalarının belirlendiği ana platform olan G20'nin Türkiye'de yapılacak olması ülkemiz açısından son derece önemlidir. 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek G20’de, yeni küresel ekonomik sistemi şekillendirecek tartışmalar yapılacak ve bu nedenle de tüm gözler üzerimizde olacak. G20 öncesinde iş dünyası kolu olan B20 kapsamında ilk bölgesel istişare toplantımızı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri’nden 150’ye yakın işadamının katılımıyla Cidde’de gerçekleştirdik. Bu ve daha sonra yapılacak toplantılarda elde edilecek sonuçlar, G20 gündeminde yer alacaktır. Dolayısıyla da düzenlenen bu toplantıları çok önemsiyoruz.”

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.