Poşetten sonra o ürünlere de katılım payı geliyor

Poşetten sonra o ürünlere de katılım payı geliyor

Çevre Bakanlığı, poşetin ardından ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips-çerez ambalajları ve içecek kutularına da katılım payını öngören taslağı görüşe sundu.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasından sonra, geri kazanım payı alınacak ürünlere ilişkin çalışmalarına hız verdi. Bakanlık bu doğrultuda hazırlanan ‘Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı’nı görüşe sundu. Taslağa göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı uygulanacak. Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak. 

30 HAZİRAN TARİHİNDE DEVREDE  

Uygulamanın 30 Haziran tarihinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak seçilip, kayıt altına alınacak, bakanlığa bildirilecek. Ücretlendirme Vergi Usul Kanunu gereğince tespit ve ilan edilen tekrar değerleme oranında yükseltilerek uygulanacak.

ÖDEMEYENE CEZA VERİLECEK  

Katılım payı ile ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18.037 lira, ödemediği anlaşılan kişilere ise miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası kesilecek. Bununla birlikte poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.

HANGİ ÜRÜNLERİ İÇERİYOR?  

Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek. Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak. Su ve süt ile bunların işlenmesiyle hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.