Prof.Dr.Osmanov Vefat Etti

Eğitim/Kültür/Tarih 3 Aralık 2017 01:03
Videoyu Aç Prof.Dr.Osmanov Vefat Etti
A
a

Prof.Dr.Osmanov Vefat Etti

http://www.denizli.bel.tr/
Uygur Türklerinin önde gelen Alimlerinden,dil bilimci Prof.Dr.Mirsultan Osmarov 01 Aralık 2017’te Doğu Türkistan’ın başkenti Urumci’de vefat ettiği bildirildi.
 
Prof.Dr.Mirsultan Osmanov, 31 Temmuz 1929’da Kazakistan’ın Yarkent şehrine bağlı Akkent kasabasında dünyaya geldi ve daha sonraki yıllaarda ailesi ile birlikte DOğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’ye  göç ederek yerleşti. Hayatını çağdaş Uygurcanın ağızlarının tespitine, bu ağızlara ait malzemelerin derlenmesine ve yayımına adayan Mirsultan OSMANOV aynı zamanda tarihî Türk dillerinin de araştırıcısıydı. Dîvânu Lugâti’t-Türk’ün çağdaş Uygurca tercümesinden Kutadgu Bilig’in yeniden yayımına, Ali Şêr-i Nevâyî’nin eserlerinin toplu neşrine değin pek çok konu ile ilgilendi.
Ülkemizde Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, kendisini üstün hizmet ödülüne layık gördü. Yine ülkemizde, 85 yaşına basması dolayısıyla bir armağan hazırlandı ve bu vesileyle bir de toplantı düzenlendi.
OSMANOV, Nevâyî’nin eserleri ile Kutadgu Bilig’in yeni bir tercümesi üzerine çalışmaktaydı. Allah rahmet eylesin, yakınlarının ve Türklük bilimi dünyasının başı sağ olsun.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

 
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat