Seyit Rıza Kimdir?

Seyit Rıza Kimdir?

BU GÜNLERDE DERSİM İLE İLGİLİ OLARAK SEYİT RIZA İSMİ GÜNDEMDE OLUP, HALKIMIZIN BİR ÇOĞU SİYASİLERİN BEYANLARI DIŞINDA BU ŞAHISLA İLGİLİ OLARAK , BİLİR BİLMEZ KONUŞMAKTADIR. DERSİM OLAYLARI NEDİR ? SEYİT RIZA KİMDİR ? BU OLAYLARIN NERESİNDE ROL ALMIŞTIR ?

A+A-

Sene 1937 Mustafa Kemal, başbakan Celal Bayar’la birlikte Tunceli’ye gelip, Murat Nehri üzerindeki Singeç Köprüsü’nün açılışını yapacaktı. Köprünün ucunda karakol vardı. Basıldı. 33 asker şehit edildi. Peşinden Telefon hatları kesildi, pusular kuruldu, Mazgirt Köprüsü havaya uçuruldu, jandarma taburu vuruldu, 56 asker daha şehit oldu.

Film koptu.

Elebaşı Seyit Rıza’ydı…

Başbakanımızın , “hikâyesi yürek burkucudur” dediği Seyit Rıza , Batının Kukla’sıydı.

Kendisini oynatanların ipleri bıraktığını hissedince, paniğe kapıldı, İngiltere Dışişleri Bakanı’na mektup yazdı, Suriye’deki İngiliz Elçiliği’ne gönderdi.

Yalvaran mektubunda, Anadolu için “çorak toprak” derken, “Kürdistan bereketli toprak diyordu “Sayın ekselansları” diye başlıyor, “Türk Hükümeti yaptığı anlaşmalar sayesinde dış baskılardan kurtuldu, Dersim’e girmeye kalkıştı, Türk ordusunu başarısızlığa uğrattık, direnişimiz karşısında Türk uçakları bombalamaya başladı” diye vaziyeti anlatıyor, “sayın ekselanslarına sesleniyorum, hükümetinizin yüksek manevi etkisinden Kürt halkını yararlandırmanızı istirham ediyorum, en derin saygılarımın kabulünü rica ediyorum” diye bitiriyor, “Seyid Rıza” diye imzalıyordu.

Hal böyleyken Seyit Rıza’yı “masum” göstermeye çalışan arkadaşlar, böyle bir mektubun asla var olmadığını iddia ediyor. Altında “Seyid Rıza” imzası bulunmasına rağmen, Seyit Rıza yazmadı, Nuri Dersimi yazdı diyorlar. Üstelik, sanki Fransa babamızın oğluymuş gibi, “o mektup Fransa’ya yazıldı, Fransa Devlet Arşivleri’nden doğrulamak mümkün” diyorlar.

Londra’da The National Archives denen İngiltere devlet arşivi var Kayıt ofisine gidiyorsunuz, “FO 371/20864/E5529” numaralı belgeyi istiyorsunuz . Mektubu hemen veriyorlar. 50 pens ödeyip, fotokopisini anında alabiliyorsunuz.


Yazar Emine Supçin ile Fotoğraf Sanatçısı Zeki Akakça ile yaptığı ''SIRADIŞI'' Bu proğramı mutlaka izlemelisiniz...AŞAĞIDAKİ LİNKİ Tıklayarak izleyebilirsiniz...


AKİSHABER TV - SIRADIŞI / Emine SUPÇİN

http://www.youtube.com/watch?v=o_xErICSH3M

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.