Siyasetçi Aykut Edibali Yaşamını Yitirdi

Siyasetçi Aykut Edibali Yaşamını Yitirdi

Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali Hakk'ın rahmetine kavuştu.

A+A-

Millet Partisi genel başkan yardımcısı Hüsnü Çatal'dan aldığımız bilgiye göre büyük devlet adamı, âlim, müçtehit, mücahit, Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali yaşamını yitirdi. Edibali'nin cenaze programı belli oldu.

CENAZE PROGRAM

15.01.2022 Cumartesi günü öğle namazına müteakip Hacı Bayram Camiinde cenaze namazı kılınacak.

Saat 15'te TBMM’de tören yapılacak.

Törenin ardından Edebali’nin naaşı İstanbul' a hareket edecek.

16.01.2022 Pazar günü öğle namazına müteakip İstanbul'da Marmara İlahiyat camii'nde kılınacak cenaze namazını müteakip  Ebedi istirahatgâhına uğurlanacaktır.

Aykut Edibali kimdir?

Akut Edibali İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördü. Yeniden Milli Mücadele isimli bir siyasi hareketin başlatılmasında öncü oldu. Bunun yanında 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi kurdu.

Aykut Edibali 13 Nisan 1942 tarihinde Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Yeniden Milli Mücadele isimli bir siyasi hareket başlattı. Bunun yanında Yeniden Milli Mücadele, Bayrak, Pınar, Çınar, Gerçek, Çağrı gibi dergilerde de yazılar yazdı. 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi kurdu ve genel başkanlık makamına getirildi. 1991'de üçlü ittifak olarak adlandırılan Refah Partisi, Milliyetçi Çalışma Partisi ile Islahatçı Demokrasi Partisi arasında yapılan koalisyonda önemli çalışmalarda bulundu. 19. dönemde Kayseri milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Öte yandan Islahatçı Demokrasi Partisi'nin ikinci olağan kongresinde Birlik Barış Partisi, Bayrak Partisi ve Millet Partisi IDP‘ye katıldı. Daha sonra partinin yeni ismi Millet Partisi olarak belirlendi. Bunun yanında başkanlık görevine de Aykut Edibali seçildi.

ESERLERİ

- Türkiye’nin Kıbrıs Politikası ne olmalıdır?
- Sosyal Sistemlerin Temelleri
- Milli mücadelede Kadroların Vazifeleri
- Komünist İhtilale Karşı Tedbirler
- İlmi Sağ
- Kadroların Vazifeleri
- İnkılap İlmi
- Milli Mücadelenin stratejisi
- Birlik Davamız
- Kuran’ın Aksiyon Öğretisi
- Beş Çayı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum