Tarımın En Önemli Yapı Taşlarından Biri de Kadın Çiftçilerdir

Tarımın En Önemli Yapı Taşlarından Biri de Kadın Çiftçilerdir

MHP Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’dan,15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü Mesajı.

A+A-

Başkan Yılmaz:”Kadınlarımızın tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve güvenliğinde  sahip  oldukları  önemi  vurgulamak  amacıyla  Uluslararası  Tarım  Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Dünya Kadın Çiftçiler Günü 1997  yılından  beri  ülkemizde  de  kutlanmaktadır.

Başkan Yılmaz "Günümüzün ve geleceğin en stratejik sektörlerinden biri olan tarım sektörünün en önemli yapı taşlarından biri de kadın çiftçilerdir. Bugün dünyada 1,7 milyar kadın çiftçi bulunmaktadır.Dünya  gıda  üretiminin  yarısından  fazlasını  kadın  çiftçiler  gerçekleştirmektedir.Ülkemizde küçük  tarım  işletmelerinde  işgücü  büyük  oranda  kadın  çiftçilerimizin omuzlarındadır.
TÜİK'in yaptığı araştırmalara göre toplam nüfusumuzun yaklaşık % 23'ü kırsal alanda yaşamaktadır. Kırsal nüfusumuzun % 50'sinden fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Kırsal da yaşayan faal nüfus içinde yer alan kadınlarında % 90'ınından fazlası tarımda çalışmakta ve bu kadınların da % 80'inden fazlası ücretsiz aile işçisidir. Yine TÜİK verilerine göre son 8 yılda tarımda yeni istihdama katılan her 5 kişiden 4'ü kadınlardan oluşmaktadır. Bu da kadının tarımdaki rolünü çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Tarım sektöründe kadın çiftçilerimiz bu yükü omuzlarken, bu yükün yanı sıra ev işlerini de üstlenmiş durumdadır.

Bu gerçekleri görerek;tarımın kadınlarımızın omuzlarında  yükseleceğine  inanıyorum. Tarımsal destekleme,  proje  ve eğitimlerde kadınlarımıza yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi ve çalıştaylar ile desteklenmesi gerekmektedir. Son yıllarda kadınların tarıma  ve  tarımsal  sanayiye  daha  çok  katılmalarıyla  tarımda  büyük  gelişmeler  yaşanmaktadır.Kadınlarımızın  bu  sektörde  birlik  ve  beraberlik  içerisinde  hareket  ederek,  kooperatif  ve birliklerde daha çok yer alması gerekiyor.

Bu vesileyle, tarladan sofraya tarımın her aşamasında işgücüne katılan, evde her zaman bize şefkatli bir anne, bir eş olan kadın çiftçilerimizin hatırlanması açısından önemli olan 'Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutluyorum.”dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.