TES'in Yarışmasında Denizli'yi Gururlandırdılar

TES'in Yarışmasında Denizli'yi Gururlandırdılar

Türk Eğitim Sen (TES) Genel Merkezince yapılan Ömer Seyfettin hikaye yarışmasında dereceye girmiş olan iki Denizlili öğrenciye ödülleri verildi.

A+A-

TES Denizli Şubesi’nde yapılan törene TES Şube Başkanı Emre Erdoğan, TES Denizli-Aydın Üniversite Şube Başkanı Prof. Dr. Abdullah Koç, ödül alan öğrencilerin aileleri ve sendika yöneticileri katıldı.

“HİKAYELERİN ÖNCÜ İSMİ”

Ömer Seyfettin’in edebiyatta Türkçülük akımının kurucularından olduğunu belirten TES Şube Başkanı Emre Erdoğan, “Milli edebiyat akımının öncü yazarlardan, şairliğiyle de adından söz ettiren, aynı zamanda asker ve öğretmen kimliğine de sahip olan Ömer Seyfettin anısına düzenlediğimiz hikaye yarışmasına katılan herkese ayrıca jüri üyelerine ve Türk Eğitim-Sen teşkilatlarına teşekkür ederiz. Bilindiği gibi, Ömer Seyfettin, hikayelerin öncü ismidir, aynı zamanda da edebiyatta Türkçülük akımının kurucularından olmuştur. Onun eserleri halen günümüzde çok önemli yer tutmaktadır. Günümüze kadar ulaşan, severek okunan eserlerinde birçok toplumsal ve sosyal olaya değinmiş, vatan sevgisini işlemiş, Türk kimliğini, milliyetçi duyguları ön plana çıkarmış, yalın anlatımıyla tanınan ve döneminde fikri ve sanatsal açıdan yol gösterici bir isim olmuştur” dedi.

“KUTLUYORUM”

Yarışmaya katılarak dereceye giren öğrencileri kutlayan Erdoğan,  “Ant isimli hikayesinde arkadaşlık, dayanışma, fedakarlık, Kütük isimli hikayesinde mertlik, kahramanlık ve cesaret, Çakmak adlı hikayesinde dürüstlük, haysiyet, şeref konuları işlenirken, en ünlü eseri olan ve ilkokuldan itibaren çocuklarımıza okuttuğumuz Kaşağı adlı eserinde ise yalan ve iftiranın ömür boyu sürecek fenalıklara yol açtığı işlenmiştir Kısa ömrüne onlarca eser sığdıran ve Türk kültürünü, kimliğini eserleri üzerinden gelecek nesillere aktarmaya çalışan Ömer Seyfettin’i ölümünün 100. Yılında minnetle ve rahmetle anıyor, edebiyatımıza sağladığı katkılardan dolayı sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.  Genel merkezimize bu yarışmayı düzenlemesi nedeniyle teşekkür ediyorum. Ülkemizde etkisini gösteren pandemiye rağmen yoğun ilginin olduğu yarışmayı sonuçlandırmış olmamız çok önemlidir. Yarışmada dereceye giren tüm arkadaşlarımıza, ses bayrağımız Türkçe’ye ve Türk kültürüne kazandırdıkları kıymetli eserler için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Edebiyatın toplumların çağ atlamasında mihenk taşı olduğu göz önüne alındığında, bu arkadaşlarımızın hikayeleri edebiyat hayatımıza önemli katkılar sağlayacaktır.  Bu yarışma vesilesiyle Türk diline ve Türk Edebiyatına bir tuğla bile koyabildiysek ne mutlu bize, ne mutlu yarışmacılarımıza” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ömer Seyfettin hikaye yarışmasına Çivril Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nden “Ebedi Yiğit, Adı Yok Şehit” adlı eseriyle katılan ve 3. Olan Aslıhan Doruk ve Pamukkale Üniversitesi’nden “Lavinia” isimli eseriyle katılarak Jüri Teşvik Ödülü alan Çağla Aksan’a ödüllerini TES Şube Başkanı Emre Erdoğan ve  TES Denizli-Aydın Üniversite Şube Başkanı Prof. Dr. Abdullah Koç verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.