Topuklu Yaylasında Muhteşem Manzara

Topuklu Yaylasında Muhteşem Manzara

‘Sandras Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’ 30 Haziran 03 Temmuz 2022 tarihleri arasında Denizli Beyağaç İlçesi Topuklu Yaylasında gerçekleştirildi.

A+A-

Bu etkinlik Beyağaç Belediyesi  Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği ile Beyağaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi  işbirliğiyle  organize edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın da 2012’de destek verdiği alternatif turizm projesiyle fiziki alt yapının hazır hale getirildiği Topuklu Yaylası’nda gerçekleştirilen Gökyüzü Gözlem Etkinliği,  katılanlara derin uzayın keşfedildiği büyüleyici 3 gün yaşattı.

Denizli’de ilk kez gerçekleştirilen bu etkinlikler için Prof. Dr. Ethem Derman ve ekibi tarafından 22 adet teleskop kuruldu. Özel ve bilimsel çalışmalar yapmak için yerlerini alan 21 astro fotoğraf sanatçısı gün ağarıncaya kadar gözlemlerini yaptılar.

Etkinliğe Türkiye’nin birçok şehrinden 450 gökyüzü meraklısı geldi, çadırlarını kurdu, gündüz ve akşam eğitim çalışmalarına, gece de gökyüzü gözlemlerine katıldı. Çocuklar için gökyüzü tanımlı tanışma oyunları, “Hayalimdeki Uzay”  konulu ödüllü resim yarışması ve sergisi, açık alanda su roketi gösterisi gerçekleştirildi. Ayrıca, gökyüzüyle ilgili birçok eğitimler verilirken son gün Prof.Dr.Zeynel Tunca “Karanlık Gökyüzü Parkları” hakkında bir seminer verdi. Büyük bir ilgiyle izlenen bu seminerde Topuklu Yaylası’yla ilgili çok önemli konular anlatıldı.

Prof. Tunca, etkinlik sırasında yapılan ölçümlerde diğer bölgelere göre değerlerin yüksek çıktığını bu nedenle Topuklu Yaylası’nın ‘gökyüzü gözlemleri için Türkiye’nin en karanlık bölgesi’ ünvanını alabileceğini, bu ölçümlerin katılım prosedürlerini tamamlayarak “Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkları Birliğine” sunulmasıyla “Beyağaç Topuklu Yaylasının” Türkiye’nin ilk Karanlık Gökyüzü Parkı ilan edilebileceğini ve bölgenin dünya çapında gökyüzü meraklılarının gözdesi olabileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.