Türkiye’nin Bir İlki Daha Denizli'de Kuruldu!

Türkiye’nin Bir İlki Daha Denizli'de Kuruldu!

Resmi Gazetede yayınlanan karar ile Türkiye’nin ilk Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü Denizli’de kuruldu. Müdürlük görevine de Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek getirildi.

A+A-

Resmi Gazetede yayınlanan karar ile Türkiye’nin ilk Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü Denizli’de kuruldu. Müdürlük görevine de Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek getirildi.Son yıllarda yaptığı kazılar ile adından söz ettiren ve arkeolojik kazılar konusunda Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Pamukkale Üniversitesi, yeni kurduğu enstitü ile yine bir ilke imza attı. Denizli ve birçok bölgede kazı çalışmalarını yürüten Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, yeni kurulan Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü ile daha güçlü hale gelecek. 

 

Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü görevine yaptığı kazı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek getirildi. Pamukkale Üniversitesi’nde kurulan Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü Türkiye’de bir ilk olduğunu ve tarihe geçen bu müdürlük görevine kendisinin getirilmesinin büyük bir onur ve gurur olduğunu ifade eden Celal Şimşek, “Pamukkale Üniversitesi tarafından kurulan Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip.

 

Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın onayı ile Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü Denizli’de kuruldu. Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Bağcı da bu göreve bizleri uygun gördü. Böyle bir kurumun ilk müdürü olmak benim için onurdur” dedi.

 

Türkiye’de arkeoloji anlamında uzmanların bu merkezde yetişeceğini ifade eden Şimşek, “Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü’nde Türkiye’de arkeoloji anlamında uzmanlar yetiştirilecek ve önemli kazıların takibi tek merkezden yapılacak. Bu hem Türkiye için hem de tarihi alanların kazılarının takibi için çok önemli. Tarihi alanların kazılarının sevk ve idareleri de tek merkezden yapılacak” dedi.

 

Türkiye’deki kazıların yabancı ülkelerdeki Arkeoloji Enstitüsü üzerinden yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Celal Şimşek, “Ülkemizde yabancılar kazılarını bu güne kadar Almanya, İngiliz ve Amerika’daki Arkeoloji Enstitülüleri üzerinden götürüyordu. Artık bu Denizli’deki Arkeoloji Enstitüsü Müdürlüğü üzerinden yürütülecek. Uluslararası alanda da önemli çalışmalar yapılacak” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.