Ülgen: Rahmet Ve Minnetle Anıyoruz!

Ülgen: Rahmet Ve Minnetle Anıyoruz!

Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Ülgen, Sarıkamış şehitlerini rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

A+A-

Sarıkamış Harekatının 100. Yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Ülgen, “Türk tarihinin hüzünlü fakat onurlu sahifelerinden birini teşkil eden Sarıkamış Harekâtı’nın 100. Yıl dönümünü idrak ediyoruz.

 

Sarıkamış Harekâtı’nın gerçekleştirildiği 1914 yılı, Türk Devleti’nin tarih önünde düştüğü en acı manzaraların yaşandığı yıllardan biridir. Osmanlı Devleti, her açıdan kuşatılmış, yorgun ve bitkin düşmüş, vatansever bazı insanların fedakârlıkları ile hayatta kalma ve var olma mücadelesi vermektedir.İşte bu yıllarda, Enver Paşa’nın Rus işgali altındaki Kars, Ardahan ve Sarıkamış’ı kurtarma; olası bir Rus saldırısını önleme ve Kafkas ile Orta Asya Türk illeriyle fiziksel bağlantıyı kurma amacıyla planladığı Sarıkamış Harekâtı, acıdır ki maddi bir zaferle taçlanmamıştır. Askeri otoriterlerin akıllıca fakat riskli bir plan olduğu noktasında hemfikir olduğu harekât planı, ordu ve kış şartlarının da etkisiyle harekâtın başarısız olması sonucu akamete uğramıştır.Kamuoyuna konu ile ilgili görüş beyan edenlerin bazıları, harekâtın bir macera olduğu, aceleci davranıldığı, taktik ve stratejik planlamalarda yanlışlıklar yapıldığı, komuta kademesinin şahsi hırslarının mağlubiyetin gerekçesi olduğu düşüncesindedir. Bu görüşler, özellikle Rus kaynaklı 90.000 bin askerimizin şehit olduğu yalanıyla birleşince, bir kamuoyu algısının oluşturulmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır. Tarihi belge niteliğindeki tüm kaynaklar incelendiğinde ise, şehit sayımızın 20.000 ila 25.000 arasında olduğu anlaşılmaktadır” dedi.

ŞANLI BİR SAYFA

“Sarıkamış Harekâtı, objektif ve bilimsel bir bakış açısı ile askeri ve siyasi bilimler ışığında incelenebilir, hatta incelenmelidir”  diyen Ülgen şunları söyledi:  “Ancak Sarıkamış’ta şehit düşen Mehmetçiklerimizin ve Türkistan Şehidi Enver Paşa’nın aziz hatıraları katiyen incitilmemelidir. Özellikle; Türk-İslam davası güdülerek girişilen tüm mücadelelerin benzer akıbetle sonuçlanacağı ve milleti maceraya sürükleyeceği mealindeki ifadeler, bizler tarafından iyi niyetten uzak bir yaklaşım olarak kabul edilecektir.Sarıkamış, maddi anlamda bir askeri mağlubiyet olarak görülse de, Türklük adlı mübarek kitabın şanlı bir sahifesini oluşturmaktadır. Sarıkamış’ta binlerce Mehmet, başlarında kumandanları olduğu hâlde çetin bir mücadeleye girişmiş fakat Cenabı Allah’ın takdiri onlara maddi zaferi görmeyi nasip etmemiştir. Askerlerimiz harekâtta ve kumandanları Enver Paşa Türkistan’da, şehit olarak ebedi zaferle nurlanmışlardır.Sonuç olarak, ifade etmek gerekir ki;Sarıkamış, kökü binlerce yıl ötesine uzanan yüksek Türk ruhunun ve seciyesinin 1914 yılındaki tezahürüdür.Sarıkamış, manevi tesiri İstiklal Harbi’ne kadar uzanan kutlu bir direniştir.Sarıkamış, Türk-İslam Sevdamızın ve Turan Ülkümüzün kararlılık sembolüdür.100. Yıldönümü vesilesiyle, Sarıkamış Harekâtı’nda şehit düşen Mehmetçiklerimizin ve kumandanlarının aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz; şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyor ve nice Fatiha’ların kendilerine ulaşacağına inanıyoruz.”

MESUT GÜLER 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.