Üretici Pazarı İçin İmzalar Atıldı

Üretici Pazarı İçin İmzalar Atıldı

Merkezefendi Belediyesi ile Denizli Ziraat Odası arasında imzalanan protokol ile “Üretici Pazarı” 12 Mart’ta açılacak.

A+A-

Merkezefendi Belediyesi tarafından 'Üretici Pazarı' 12 Mart'ta Servergazi'de açılıyor. Üretici ile tüketiciyi
bir araya getirecek ve komisyoncuları aradan kaldıracak “Üretici Pazarı”nın protokolüne, Merkezefendi Belediyesi ile Denizli Ziraat Odası imza attı.

Üretici Pazarı Merkezefendi Belediyesi Servergazi Pazar Yeri'nde açılacak ve her Pazar günü Denizli'nin her tarafından gelen üreticiyi aracısız müşterileri ile buluşturacak.

Protokol imza törenine, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, ilçe ziraat odaları başkanları ve kadın üreticiler katıldı.

Burada açıklama yapan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Üretici Pazarında, üretici ile tüketicinin aracısız buluşturulacağını, çocukların daha doğru besleneceğini, ailelerin bu pazara gelip rahat rahat alışveriş yapabileceğini ve pazarın kadınlara, birliklere ve kooperatiflere açık olacağını ifade etti.

Başkan Doğan, üretici pazarının kendileri için çok değerli olduğunu söyledi. Doğan, “Üretici pazarının il genelinde olmasını istedik. Üreticiden tüketiciye doğrudan satışını yapılmasını, tüketicilerin daha doğru ürünleri tüketmesini sağlamayı, çocuklarımızın doğru düzgün beslenmesini, hemşerilerimizin rahat rahat bu pazara gelip alışveriş yapmasını istedik. Bu üretici pazarımız kadınlarımıza, birliklerimize ve kooperatiflerimize açık olacak. İlerleyen dönemlerde farklı yerlerde, daha karma şekilde üretici pazarları yapmak istiyoruz. Üretici pazarımız Servergazi Pazar yerinde gerçekleşecek. İlk pazarımızı 22 Mart 2020 tarihinde açmayı planlıyoruz” dedi.

“FİYATLAR TÜKETİCİNİN YARARLANABİLECEĞİ UYGUNLUKTA OLACAK”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Bizim için üreten Merkezefendi çok çok önemli. Bu dönemde gençlerimiz için kariyer merkezleri açıyoruz, kadınlarımıza üretici pazar yerlerinde yer vereceğiz. Tabi bir de Kadın Kooperatifimiz var. Onu da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Meserret Sokak’ta açmak istiyoruz. Bu şekilde kadınlarımıza yeni istihdam yerleri yaratmak istiyoruz. Hem de üreticiye direk dokunmak istiyoruz. Üretici gerçekten zor zamanlar geçiriyor. Bu anlamda üreticinin yaşadığı bu zor şartlarda Merkezefendi Belediyesi olarak üreticiyi biraz rahatlatmak istiyoruz. Doğal bir şekilde yetiştirilen ürünleri direk hemşerilerimizle buluşturmasını istiyoruz. Fiyatlar da tüketicinin yararlanabileceği uygunlukta olmasını istiyoruz” diye konuştu.

thumbnail-cnon6241.jpg

“HEMŞERİLERİMİZİN DÜZGÜN ÜRÜN TÜKETMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Üreticilerin ve ziraat odalarının her zaman yanında olduğunu belirten Başkan Doğan, “Bu kadar GDO’lu ürünün, bu kadar kötü üretimin yanında Merkezefendili ve Denizlili hemşerilerimizin daha doğru ve düzgün ürün tüketmeleri için çalışıyoruz. Bizler her zaman üreticimizin ve ziraat odalarımızın yanında olacağız. Hem üretici pazarlarını hem de kooperatiflerimizi daha da geliştireceğiz. Merkezefendi Belediyesi olarak sonuna kadar onların yanındayız. Kayıtlarımız 21 Şubat ile 13 Mart 2020 tarihleri arasında olacak. Kura çekimimiz 18 Mart 2020 tarihinde yapılacak” dedi.

Başvurular 21 Şubat’ta

Pazarın başvurularının, 21 Şubat- 13 Mart tarihlerinde Merkezefendi Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü tarafından alınacağı, kura çekiminin ise 18 Mart günü Merkezefendi Belediyesi İmar Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapılacağı öğrenildi.

ÜRETİCİLERDE ARANACAK ŞARTLAR:

Pazarda satış yapacak üreticilerin satış yaptığı ürünle uyumlu Bakanlık ilgili kayıt sistemlerine (çks,aks,Türkvet, otbis..v.b.) kayıtlı olmalı , üretici kayıt defteri olmalı,

Meyve, sebze haricindeki gıdaların Bakanlıktan kayıt veya onay belgesine sahip olmak,

Pazar kurulduktan 1 yıl sonra pazarda satılacak yaş meyve ve sebzenin sertifikalı (organik tarım veya iyi tarım) olmasını sağlamak,

Merkezefendi Belediyesi ile Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacak güncellemelere uymak,

15996 sayılı Kanun kapsamında Gıda Güvenliğine uygun olmayan hiçbir ürünün satışına izin verilmeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.