Valiliğe Bağış Yapsalar İsim Hakkını Verecek misiniz?

Valiliğe Bağış Yapsalar İsim Hakkını Verecek misiniz?

CHP Denizli Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe'ye hem soru sordu hem de istekte bulundu.

A+A-

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci, Hürriyet Ortaokulu'nun isim değişikliği sonrasında gelen tepkilere Vali Şükrü Kocatepe'nin cevabı üzerinden eleştiride bulundu. 

Kocatepe'nin,  “Atatürk, Gazi, İstiklal, Kurtuluş, Cumhuriyet gibi isimler kutsalımızdır dokunmayız”  açıklamasının çok sevindirici olduğunu belirten Demirci, “Hürriyet ismi anlam taşımıyor mu?” dedi.

Demirci açıklamasına şu şekilde devam etti, Geçtiğimiz günlerde hayırsever Baltalı ailesi tarafından eğitime yeni bir okulun yapımı için 2 milyon lira destek sağlanmış, karşılığında ise Hürriyet Ortaokulu’nun ismi değiştirilerek ailenin büyüklerinin ismi verildi. Hürriyet Ortaokulu’nun isim değişikliği konusunda Denizli’de bir çok kesimden eleştiri geldi. Sayın Valimiz Şükrü Kocatepe’de Kutsal değerler konusunda kendilerinin de hassas olduğunu belirterek, “Okullarımızın tamir ve bakımlarının sürekli olarak yapılması gerekiyor. Bu arada yeni okullar inşa edilerek derslik sayısını artırmak durumundayız. Hayırseverimiz 2 milyon TL bağışlamıştır ama Hürriyet Ortaokulu’nun yaşaması için bakım ve onarım giderlerini de sürekli karşılayacaktır. Bununla birlikte bize taahhüdü 4 milyon liradan az değildir. Ayrıca o bağışla Dokuzkavaklar Mahallesi’nde yeni bir okul yapılacak. Atatürk, Gazi, İstiklal, Kurtuluş, Cumhuriyet gibi isimler kutsalımızdır. Bunlara dokunmayız da dokundurtmayız da” açıklamasını yapmış.

 

ÜZÜNTÜLÜYÜZ

Biz bu duruma toplumun hassasiyetini gözeterek bizimde hassas olduğumuzu dile getirdik. Açıklamamda “Baltalı Ailesini eğitime yapmış olduğu 2 milyon liralık bağıştan dolayı kutluyorum ve eğitime katkı yapan bütün hayırseverlere saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Ancak Denizli kent belleğinde yer tutmuş, binlerce öğrenci sıralarından geçmiş Hürriyet Ortaokulu’nun isminin değiştirilmesini doğru bulmadığımı bir kez daha yineliyorum. Zaten verilen destekle bir okul yaptırılacak. Keşke yeni yapılacak bir okula bu isim verilseydi.  Ayrıca isminin Hürriyet olan bir okul için bu tasarrufta bulunulmasaydı. Bu yanlıştan dönülmesi çok önemli.Konuyla alakalı daha önceki yaptığım açıklamada aynı tasarrufun Cumhuriyet Lisesi, Gazi İlkokulu ve Atatürk Ortaokulu içinde kullanılmamasıydı. Vali beyin son açıklamasındaki isim hassasiyeti, bu konudaki ifadeleri bizleri rahatlattı, kendisine de teşekkür ediyorum. Ancak, bu ifadeler içinde Hürriyet ismi de bir o kadar anlam taşıyor.

VALİLİĞİN İSMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ GÜNDEME GELECEK Mİ?

Sayın Valimize sormak istiyorum, ‘ileride bir hayırsever gelse ve valilik konağını yeniden dizayn etse ya da tadilat gerekiyorsa tadilat için gerekli masrafı üstlense hükümet konağına bağışı yapan şahsın ismini mi vereceksiniz? ‘ Biz Önceki dönemde Vali Konağı’ndan TC yazası kaldırıldığına da aynı isim hassasiyetini gösterdik. Kamuya ve topluma mal olmuş ibareler isimler simgeler değiştirilmemeli ileride Hürriyet İlkokuluna başka Hayırseverler yeni bağışlar yaptığında şimdiki verilecek olan ismin değiştirilmesi mi gündeme gelecek. Bu hayırseverleri de halkımızı da üzer. Sayın Valimizden isteğimiz hayırseverimizin yeni yaptıracağı okula kendi isimlerini vermeleri. Hürriyet ismine dokunmamaları”.

 

                                                                 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.