Yüksel; “Çanakkale Milletimizin Diriliş Mücadelesidir”

Yüksel; “Çanakkale Milletimizin Diriliş Mücadelesidir”

AK Parti Denizli Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mehmet Yüksel, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

A+A-

Yüksel; “Çanakkale savaşlarında verilen mücadeleyi anlayabilmek için, Çanakkale ruhunu kavramak gerekir. Çanakkale Dualar, mücadeleler ve fedakârlıkların destanıdır” dedi.

Milletvekili Yüksel, yayınladığı mesajında şu düşüncelerini aktardı:

“Türk milleti, vatanını, hürriyet ve istiklalini korumak için emsalsiz fedakârlıklar göstermiş, cesaret dolu mücadelesiyle tarih boyunca şanlı zaferler kazanmıştır. 18 Mart 1915’de elde edilen Çanakkale Deniz Zaferi de, milletimizin onurlu duruşunu kanıtlayan, bu toprakların nasıl vatan yapıldığını ortaya koyan bir destan olarak, tüm boyutlarıyla tarihe mal olmuştur. Çanakkale bir gurur abidesi olduğu kadar bir hüzün abidesidir. Memleketin dört bir yanından gelen gencecik kahramanlar, tek vücut, tek yürek halinde kenetlenerek gösterdikleri direnişle, adeta imkânsızı başarmışlar, kendilerinden kat kat büyük orduları dize getirmişlerdir. Çanakkale tarihe sığmayacak kadar büyüktür. İnsanüstü bir mücadele sonucu, gerek deniz gerek kara savaşlarında elde edilen zaferler, milletimizin gerçek kudretinin, yeteneğinin, manevi gücünün, bağlılığının yanı sıra, bağımsızlığını, onurunu, vatanını ve bayrağını korumak için neler yapabileceğini bütün cihana bir kez daha göstermiştir. Farklı milletlere mensup insanların koyun koyuna yattığı Çanakkale aynı zamanda, barışın anlam ve değerini tüm insanlığa anlatan bir ibret abidesidir. Çanakkale Zaferi, milletimizi bugünlere ulaştıran şanlı yürüyüşün yolunu açarken, içinden geçilen zor dönemde insanımıza moral ve güven kazandırmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’de, kara savaşlarının zaferle neticelenmesinde oynadığı rol ile tarihe geçmiştir. Şanlı bayrağımızın özgürce dalgalandığı yurdumuzu, Çanakkale Zaferi’ni ve diğer büyük zaferleri bizlere armağan eden bu asil milletin torunları olarak ne kadar övünsek azdır. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, özverileriyle milletimize mal olmuşlardır. Türk milleti şehitlerine, gazilerine ve ailelerine daima özel bir değer vermiş, onlara sahip çıkmayı en önemli sorumluluğu bilmiştir. Bu anlamlı günde ifade etmek isterim ki; Çanakkale’de verilen mücadele, birlik ve beraberliğimizin, bin yıllık kardeşliğimizin ve hiçbir gücün buna zarar veremeyeceğinin en açık kanıtıdır. Bu şuur ve ruh, Türkiye’nin mutlu, huzurlu, müreffeh, en ileri standartları yakalamış bir ülke olarak gelişmesi sürecinde en önemli dayanağımız olacaktır. Parlak geçmişimizin de işaret ettiği gibi, Türkiye’yi çok daha güzel yarınların beklediğine yürekten inanıyorum. Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.