Aşı Ttimleri, Aşı Danışma Randevu Masaları Oluşturuldu

Aşı Ttimleri, Aşı Danışma Randevu Masaları Oluşturuldu

Denizli’de Aile Sağlığı Merkezlerinde de BioNTech aşı uygulamasının başladığını, oluşturulan aşı ikna timleri, aşı danışma-randevu masaları ile de Denizli’de adeta bir seferberlik başladı.

A+A-

Aşıya erişimin artık çok kolaylaştı. BioNTech aşısının İl merkezi ve ilçelerde devlet hastaneleri ile Aile Sağlığı Merkezlerinde uygulanmaya başlandığını, vatandaşların buralardan randevularını alıp aşılarını yaptırabileceği belirtildi.

Sağlık Bakanlığımının belirlediği gruplamalar baz alınarak sistemli şekilde Denizli'de aşı çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar Denizli’de yaklaşık 456 bin aşı yapılırken yaklaşık 264 bin 1. doz, 192 bin de 2. doz aşı uygulandı. Bu rakamların önümüzdeki günlerde katlanarak artacağını düşünülüyor. Çünkü Sinovac aşısının yanında artık BioNTech aşısı da  hem hastanelerde hem de Aile Sağlığı Merkezlerinde uygulanabilmekte.

Müdürlüğünün Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından Merkez ve İlçede BioNTech aşısı yapılması planlanan Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli sağlık personelinin BioNTech aşı uygulamasıyla ilgili eğitimler tamamlandı ve aşı uygulaması buralarda da başlatıldı. Denizli’de Denizli DH, Servergazi DH, Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri, Çivril Şehit Hilmi Öz DH, Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Tavas DH, Acıpayam DH, Çal DH, Çameli DH, Honaz DH, Kale DH ile Çardak, Güney, Serinhisar Entegre DH’lerde uygulanmakta olan BioNTech aşısı; bu haftadan itibaren Merkez ve İlçelerin bünyesinde 4 ve üzeri Aile Hekimi bulunan Aile Sağlığı Merkezilerinde de yapılabilmektedir.

Aşı uygulama noktaları Denizli'de arttı ve vatandaşların aşıya ulaşımı kolaylaştı. Covid-19 ile mücadelede aşı en büyük silah olduğu, bu nedenle aşı sırası gelen vatandaşların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden veya 182'den kendilerine en yakın sağlık tesisine randevu alarak aşılarını yaptırmaları istendi.

 

Aşı İkna Timleri ve Aşı Masaları ile Vatandaşlar Aşı Hakkında Bilgilendiriliyor

Covid-19’a karşı mücadelede aşı hakkında bilgilendirmelerin yapılması ve vatandaşlara aşı randevuları konusunda yardımcı olmak amacıyla tüm kamu hastanelerinde ‘aşı danışma ve randevu masaları’ kurulduğunu ve İlçe Sağlık Müdürlükleri ile Toplum Sağlığı Merkezleri çalışanlarından da ‘aşı ikna timleri’ oluşturdu.

Aşı ikna timlerimiz ile aşı sırası gelip aşı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı için aşıdan çekinen ya da aşıya nasıl ulaşacağını bilemediği için henüz aşısını olmayan vatandaşlara tek tek ulaşarak aşının koruyuculuğu ve önemi hakkında bilgilendirmede bulunuyor, aşı ile ilgili soru işaretleri gideriliyor. Yine hastanelerde tedavi için başvuran hastalar ve arasında aşı sırası gelip yaptırmayan var ise onları aşı danışma ve randevu masalarında aşının önemi konusunda bilgilendirerek aşı randevuları oluştuluprup, uygunsa aşısının yaptırılarak hastaneden ayrılması sağlanıyor.

Ayrıca hasta yakınları da aşı sırası geldiyse bu masalara gerekli bilgi ve randevu işlemleri için başvurabilirler. Sürekli vurgulandığı gibi eski normallere aşı ile ulaşabileceği ve aşı olarak bağışıklık kazanacak ve salgının gündemden çıkaracağı belirtildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.