Başkan Çil : Çal Ovası Susuzluktan Yanıyor

Başkan Çil : Çal Ovası Susuzluktan Yanıyor

Denizli Çal İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çil, Çal Ovasının susuzluktan yandığını ve çiftçinin zor durumda olduğunu ifade etti.

A+A-

Başkan Çil açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Sizlerin de bildiği gibi sulama birlikleri DSİ'ye devredildi. Baklan Sol Sahil Sulama Birliğinde DSİ'ye devredilmeden önce 4’te 1 oranında tarla sulamaya kapatma kararı birlik meclisinde alınarak uygulamaya başlanmıştı. Bu uygulamadaki amaç ovaya gelen suyun yetersiz olması ve üst üste ayçiçeği ekilmek suretiyle ciddi anlamda artan zararlıların önüne geçmekti. Birlikler DSİ'ye devrolduğu 2018 yılında Baklan Sol Sahil Sulama Birliği bölgesinde ovanın 4’te 1’i ulamaya kapatılarak kuru mahsul ekilmişti. Bu karar bölge çiftçimizin isteği üzerine onları sulamada rahatlatmak için alınmış ve çok memnuniyetle uygulamaya başlanmıştı. DSİ bu uygulamayı (alanın 4’te 1’inin kapatma işini) böyle bir uygulama olmaz kabul edilmez diye kaldırmıştır.

Ziraat Odası olarak bizim yoğun şekilde birlik zamanında başlatılan uygulamanın devam ettirilmesini, yapılan bütün görüşmelerde toplantılarda belirttik. Ama bu uygulamadan vazgeçildi.

DSİ sulama işini devamlı olarak yapacak ve hiçbir sıkıntı olmayacak denildi. Bu yıl Mart ayında Çivril’de yapılan toplantı da DSİ Aydın Bölge Müdür Yardımcımız bu sezon sulamada sıkıntı yaşanmayacak ayçiçeğine 2, mısıra 3, pancar ve yoncaya 4 su verileceğini söyledi. Çiftçilerimiz de buna göre ekimlerini yaptılar.

Çiftçiler kan ağlıyor

Şu anda durum vahim, ova yanıyor. Çiftçiler kan ağlıyor. 1. sulamalar yapıldı. 2. sularda sıkıntı başladı. Tarlalardaki sulama günleri şu anlık 15-20 gün gecikmeye başladı. Bu durum bölge çiftçisini çok büyük sıkıntıya sokacaktır.

Sulamaya biran önce çare bulunmasına; önümüzdeki yıllarda da münavebe (alan kapatma) uygulamasının mutlaka ama mutlaka geri getirilmesini çiftçilerimiz adına talep ediyoruz. Çiftçilerimizin talepleri de ısrarla geri getirilmesi yönündedir.

Bu konuyu Milletvekillerimize, DSİ ve Tarım Orman Bakanlığı Bürokratlarımıza, Valiliğimize, Kaymakamlıklara ısrarla, defalarca iletmemize rağmen bir sonuç alamadık. Bu sene canımız çok yandı büyük zararlar edildi. İnşallah bu sefer sesimize yetkililer kulak verip çözüm yoluna giderler.

DSİ'nin bölgemizde ihtiyaç duyulan suyu Işıklı Göletinde biriktirmeden Menderes üzerindeki HES'lere su vermek için baraj kapaklarını açması da bugün ki yaşadığımız su sıkıntısının önemli sebeplerindendir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum