CHP'li Başkan Elektrik Kaçağını Yargıya Taşıyor

CHP'li Başkan Elektrik Kaçağını Yargıya Taşıyor

Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay elektirk kaçağını yargıya taşıyor

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri olduğunu, memleketin hukukun müdafaası üzerine inşa edildiğini söyleyerek, "Elektrikte 'kayıp kaçak bedeli' adı altında çok ciddi bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Belediye olarak geçmişe dönük 500 bin TL kayıp, kaçak bedeli ödedik.Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 'Başka kişiler tarafından hırsızlanmak suretiyle kullanılan elektrik bedellerini kurallara uyan abonelerden tahsil yoluna gitmek hukuk devleti ve adalet düşüncesiyle bağdaşmamaktadır' diye karar aldı. Kaçak ya da hırsızlığın bedelini niye Buldan Belediyesi ödüyor. Ortada çok garip şeyler var. Ben bu yolda iç hukuk yollarını işleteceğim ama bundan sonuç alamazsam uluslar arası hukuk arenasına da bunu taşıyacağım. AİHM'ne başvuracağım. Bu ciddi bir sorundur. Bu ülkenin en önemli sorunudur. Hukukun uygulanmasını istiyorum. Devlet, konut edindirme yardımını vatandaşa geri ödedi. Bu konuda da yapılması gereken budur. Şirketler, 'kayıp, kaçağı önleyemiyor' diye 'hırsızlamayı' önleyemiyor diye bunun bedelini yoksul Türk halkının üstüne yıkamazsınız. Hukuka aykırı bir şekilde kanun çıkartıyorsunuz ondan sonra vatandaş hırsızlık bedelini ödüyor ve ödemeye de devam edecek" diye konuştu.

 

ORTAK PLATFORMDA ÇÖZÜM ÇAĞRISI YAPTI

 

Elektrikte ödenen vergilerin içeriğinin de anlaşılmaz olduğunu iddia eden Gülbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"KDV alıyorsunuz ama sadece aktif enerji bedeli üzerinden elektrik tüketim vergisi veriyorsunuz belediyelere. Rahmetli Cemil Meriç'in güzel bir lafı vardır; 'Bu ülkenin yobazı, sağcısı, solcusu yoktur evladım. Bu ülkenin namusluları ve namussuzları vardır.' Bu ülke bu anlamda bölünmelidir. Namuslular ve namussuzlar diye bölünmelidir. Devlet görevini yapmalıdır. Bütün ilgili kurumları bu konuda bir ortak platform çerçevesinde bir araya gelmeye ve bu problemi çözmeye davet ediyorum."

Kayıp kaçak bedelinin Buldan Belediyesi için ciddi bir rakam oluşturduğunu vurgulayan Gülbay, "Belediyemiz büyük bir borcun altındadır. Geçmişe yönelik son 10 yıllık bedeli ne kadar kayıp kaçak varsa bunun tamamını istiyoruz. 2008'den bu yana Buldan Belediyesi olarak 500 bin TL alacağımız var. Bu parayı istiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.