Denizli'nin İhracatı %11 Geriledi

Denizli'nin İhracatı %11 Geriledi

Ülkemiz ihracatı geçen yılın aynı ayına göre % 13’lük azalış ile Şubat ayında 10,5 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Denizli’de de ihracat ülke ihracatımızın performansına paralel olarak geçen senenin aynı dönemine göre geriledi.

A+A-

Şubat ayında Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre %10 oranına gerileyerek 159 Milyon Dolar olarak gerçekleşti.  Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Denizli Merkezli firmaların Şubat ayındaki ihracatı, % 11’lik gerileme ile 215 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Ocak – Şubat 2015 döneminde ise TİM verilerine göre Denizli ihracatı % 15 azalarak 418 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönede Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat ise % 14 oranında azalarak 328 Milyon Dolar oldu.

İhracattaki Düşüşte Parite Etkisinin Yanında Olumsuz Hava Koşulları da Etkili

 

Geçen seneye göre Euro’nu Dolar karşısında değer kaybetmesi ve paritenin gerilemesi özellikle AB’ye olan ihracatımızın istatistiklere yansımasını etkiliyor. Gerek ülke ihracatında, gerekse Denizli ihracatındaki düşüşün önemli bir nedeni paritenin seyri. Diğer taraftan Şubat ayındaki olumsuz hava koşulları lojistik anlamında ihracatımızı olumsuz etkiledi.

 

ABD ve AB’deki Gelişmeler

 

ABD ekonomisinin performansını değerlendirmek gerekirse, göstergelerin iyi seyretmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. 2015 yılında FED’in faiz artırımı gerçekleştireceğine dair beklentiler devam etmekle birlikte, faiz artırımının seçimlerin ardına bırakılması da gündemde. Açıkçası bu pazara ve dolar ile ihracatımızı gerçekleştirdiğimiz diğer pazarlara daha fazla odaklanmamız gerekiyor.

 

AB’ye ilişkin olarak ise 2015 yılında AB-28’de %1,6 oranında, Euro Bölgesinde de % 1,2 oranında büyüme bekleniyor.  Açıkçası Avrupa’nın 2015’in ilerleyen dönemlerinde daha pozitif göstergeler sergileyebileceğini ümit ediyoruz.

 

Faiz İndiriminde Daha Cesur Adımlar Atılabilir

 

Enflasyon beklentilerinin gerilediği bir dönemde Merkez Bankamız tarafından faiz indirimine gidilmesini son derece önemli ve yerinde görüyoruz. Diğer taraftan hem reel ekonominin canlanmasına hem de yatırımlara zemin hazırlamak adına, faiz indiriminde daha kararlı adımlar atılabileceğini düşünmekteyiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.