İşçilerin İzin Haklarını Meclis Gündemine Taşıdı

İşçilerin İzin Haklarını Meclis Gündemine Taşıdı

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Sayıştay raporlarına da geçen Denizli Büyükşehir Belediye bünyesinde çalışan işçilerin izin haklarının kullandırılmaması hakkındaki konuyu soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

A+A-

Akabinde BELTAŞ bünyesinde bulunan işçilerin içinde bulunduğumuz tam kapanma döneminde ücretsiz izne ayırmaya yönelik belge imzalatıldığının iddialarına da cevap istedi.

Sayıştay 2019 Düzenlilik Denetim Raporlarına göre, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı kurum bünyesinde çalışan 127 işçinin toplam 25 bin 35 gün kullanılmamış yıllık izni bulunduğu anlaşılmıştır.

2018 yılı mali işlemlerinin incelenmesi neticesinde; işçilerin 2000 yılından bu tarihe kadar 399, 398, 397, 383 ve 380 gün gibi kullanılmayan izinlerin olduğu anlaşılmıştı. 2016 ve 2017 yıllarında da uyarılar yer almasına rağmen düzeltici işleme rastlanılmamıştır.

BELTAŞ'DA NELER DÖNÜYOR ?

Bununla birlikte Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığının iştiraki olan BELTAŞ personelini “tam kapanma” döneminde ücretsiz izne çıkarmak için ayrılma dilekçesi imzalattırdığı iddia edilmektedir.

Konuyla ilgili soru önergesi ise şu şekildedir;

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığının iştiraki olan BELTAŞ’ta çalışan kişi sayısı kaçtır?

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığının iştiraklerinde çalışan personele “tam kapanma” döneminde ücretsiz izin dilekçesi imzalattırdığı iddiası doğru mudur?

İddia doğru ise, Belediyenin iştiraklerinde çalışan kaç işçiye ücretsiz izin dilekçesi imzalattırılmıştır?

Sayıştay raporlarına da yansıdığı şekilde normal çalışma düzeninde bile çalışanlarının izin hakkını kullandırmayan Belediyenin, işçilere “tam kapanma” döneminde zorunlu ücretsiz izin dayatmasında bulunmasının gerekçesi nedir?

Bakanlığınız, çalışanlar üzerinde kanuna aykırı işlemlerde bulunan bahsi geçen Belediyeyi uyarmış mıdır, bu konuda herhangi bir inceleme ve/veya denetimde bulunulmuş mudur?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.