Keçeci : Gelecek Bugünlerden Farklı Değil

Keçeci : Gelecek Bugünlerden Farklı Değil

İhracattaki düşüşü değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, bugün ön plana çıkan bahanelerle yol alınırsa, geleceğin bugünden farksız olduğunu belirtti.

A+A-

Denizli Sanayi Odası Müjdat Keçeci, ihracatımızdaki düşüşü değerlendirdi. Keçeci, “Ocak ayında % 9.8’lik kayıptan sonra, Şubat ayında da ihracat ülke genelinde % 13 düştü.

Denizli’de de ihracatta ortalama % 14 dolayında bir düşmenin olduğu görülüyor, bu rakamlar önemli ve gelecek için de önemli ikazların ifadesidir. Büyümeyi ihracata bağlayan ülkemiz ile, hayatını ihracata bağlayan ilimizin gelecek günlerdeki bu ihracat düşüşü önemli uyarıları da beraberinde getirmektedir” dedi.

Keçeci açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Her ne kadar kış sezonunun ağır geçmesi, Dolar / Euro parite dengesizliği ve en önemlisi ihracatımızın çoğunluğunu yaptığımız Irak-Suriye-Rusya-Ukrayna pazarlarının savaş nedeniyle satışlarımıza engel olduğu gerçekleri bize düşüşü anlatsa da, gerek şehrimiz gerekse ülkemiz bahanelerle geçiştirilemeyecek kadar büyük hedefleri kendine koymuştur.

Dolar / Euro paritesindeki hareketler ve komşu sınırlarımızda yaşanan savaşlar daha da devam edecekse gelecek günlerin de bu günlerden farklı olmayacağı açıktır. Bu nedenle ihracatçı sanayicilerimiz, uzak ve yakın gelecek için stratejik yol haritalarını bu riskleri de göz önünde bulundurarak bugünden yapmalıdır. Çünkü görünen odur ki yarın da bugünden farklı olmayacaktır.

Her şeyden önce parite sorunu için hedging piyasaları incelenmeli ve forward ürünleri mutlaka kullanılmalıdır. İhracatçı sanayicimiz satışlarını bu risklerden uzak tutmak için, satışlarını Dolar bazında yapmalı veya yapmaya gayret etmelidir.

Uzun vadede yalnız başına veya birlikte olabileceği meslektaşları ile pazar olduğuna inandığı yerlerde mağazalar açmalıdır. Ve o sayede o yerlerde özellikle o yerlerin tanınan firmaları olmaya çalışmalıdır.

Artık piyasa malı dediğimiz, herkesin üretebildiği standart ürünler yerine katma değeri yüksek olabilecek ürünlere doğru yönelmek gerektiğini bilmeliyiz ve üretimlerimizi buna göre yönlendirmeliyiz. Bu nedenle bu konuda da mutlaka Ar-Ge ve tasarım konularına özen ve gayret göstermeliyiz diye düşünüyorum.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.