Madenciler, Orman İzni Krizini Aşıyor

Madenciler, Orman İzni Krizini Aşıyor

Madencilik sektörü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bölge müdürlüklerinden aldığı orman izinlerini durma noktasına getiren 2014/1 sayılı genelge krizini aşmak için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'ndan destek istedi.

A+A-

Bakan Eroğlu, Madencilik sektörünün haklı taleplerini karşılayacak yeni bir genelge talimatı verdi.Türkiye'ye 2014 yılında 5 milyar doları aşkın döviz kazandıran, yüzbinlerce vasıfsız kişiyi istihdam eden madencilik sektörü, 2014 yılı Nisan ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından çıkarılan 2014/1 sayılı genelge ile orman izni alamaz konuma gelmişti.

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Denizli İhracatçılar Birliği, Denizli Sanayi Odası, Denizli Mermerciler Derneği ve TÜMMER yetkililerinden oluşan heyet Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nu ziyaret etti.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez ve Bakanlık üst düzey bürokratlarıyla Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya başkanlığındaki heyeti kabul eden ve madencilere yakın ilgi gösteren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman izni için ÇED belgesi ile birlikte Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne, Kültür Müdürlüğü'ne, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne, Sulak Alanlar Genel Müdülüğü'ne ve Büyükşehirlerde Su Kanalizasyon Müdürlüğü'ne gönderilen görüş yazılarının Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alınmamış alanlarda istenmeyecek şekilde tekrar düzenleneceği kaydetti.

 

Bakan Eroğlu, koruma altına alınmış orman alanlarında ise ilgili kurumlarda 15 gün içinde görüş gelmemesi halinde bu kurumların görüşlerinin olumlu görüş olarak değerlendirileceği bir genelge hazırlanarak Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüklerine gönderileceği müjdesini verdi.

 

Orman izinleri alınamaz hale gelmişti

 

Önceden orman izinlerini orman bölge müdürlüklerine ÇED belgesi ekinde orman izin alanı projesini teslim ettiklerinde orman iznini orman bölge müdürlükleri tarafından  verildiğini anlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, "2014 yılın Nisan ayında çıkan 2014/1 sayılı genelge sonrasında ÇED belgesinin güncel hali, orman izin belgesinin ekinde istenmeye başladı. Ayrıca, Milli Parklardan, Kültür Müdürlüğünden, DSİ'den, Sulak Alanlar Genel Müdürlüğü'nden ve Büyükşehirlerde Su Kanalizasyon Müdürlüğü'nden görüş yazısı istenir hale geldi. Bu 6 görüşle birlikte orman izin dosyaları kabul edilir hale geldi. Bu süreçte çok uzun sürdüğü için sektörün orman izinleri fiilen alınamaz hale geldi" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.