Milli Mücadele Ateşini Yakan Çallılar Unutulmadı

Milli Mücadele Ateşini Yakan Çallılar Unutulmadı

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, 15 Mayıs Milli Mücadele Günü ile alakalı bir açıklamada bulundu.

A+A-

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, 102 yıl önce yani 17 mayıs 1919’da Çal’da milli mücadele ateşini yakan Müftü Ahmet İzzet Çalgüner ile silah arkadaşları ve milli mücadeleye vatan evlatlarını bir kez daha rahmet ve saygıyla andıklarını söyleyerek, “Salgın hastalık nedeniyle etkinlik yapamadık. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına büyük katkı veren büyüklerimizi, cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü bir kez daha saygı ve sevgiyle anıyoruz. Onları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Denizli’nin Çal ilçesinde bundan tam 102 yıl önce büyük bir protesto gerçekleştirildi. Yunan ordusu İzmir’i işgal ettiği için gerçekleştirilen protestoda Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner ahitname hazırladı. Müftü ve 20 arkadaşının imzaladığı Ahitnamede, “Milli mücadeleye muhalif düşersek , kanımızı ve katlimizi helal ediyoruz” yazıyordu. Çal bölgesinden çok sayıda gönüllü Aydın-Köşk cephesinde düşmanla göğüs göğüse çarpıştı.

17 Mayıs 1919 tarihinin yıldönümü nedeniyle mesaj yayınlayan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, yaptığı açıklamada;

“Çal Heyet-i Milliyesi’ni kuran Müftü Ahmet Hulusi Efendi ve Çallılar, Aydın-Köşk cephesinde düşmanla çarpışmış, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına büyük katkılar vermişlerdir. 102 yıl önce milli mücadele ateşini yakan Müftü Ahmet İzzet Çalgüner ile vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için canlarını ve kanlarını veren değerli Çallı büyüklerimizi, yurt genelinde kurtuluş mücadelesine katkıda bulunan binlerce şehit ve gazimizi, Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve sevgiyle yad ediyoruz.  Kahramanlarımızı UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ VE UNUTTURMAYACAĞIZ.. Salgın hastalık nedeniyle böylesine önemli bir gün için etkinlik yapamadık. Ancak, önünüzdeki yıllarda onları yad etmeye, verilen milli mücadelenin gelecek nesillere aktarılmasına vesile olacağız” görüşlerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.