PAÜ ve MEB Protokolü 3 Yıl Geçerli Olacak

PAÜ ve MEB Protokolü 3 Yıl Geçerli Olacak

PAÜ ile MEB arasında yönetici ve öğretmenler ile alakalı Tezsiz Yüksek Lisans Programına ilişkin protokole imza atıldı.

A+A-

2023 Eğitim Vizyonu Belgesi çerçevesinde öğretmenlerin niteliklerini arttırmak için Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi arasında; tüm kademelerdeki Yönetici, Maarif Müfettişi ve Öğretmenlere yönelik tezsiz yüksek lisans yaptırılması işbirliği protokolü yenilenip imzalandı.

Proje çerçevesinde bu güne dek hemen hemen 2 bin öğretmen ve idari personel yüksek lisans eğitimi aldı. Yenilenmiş olan protokol; Denizli Valisi Hasan Karahan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz tarafından imzalandı.

İmza töreninde konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz şunları kaydetti: “Başta Sayın Valim olmak üzere Sayın Rektörümüze içtenlikle teşekkür ediyorum. Bugün öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz açısından son derece önemli bir gün. Öğretmen ve yöneticilerimize yüksek lisans imkânı sunulmasına yönelik olarak Pamukkale Üniversitesine talepte bulunduk. Geçmiş yıllarda talebimizi kabul ettiler, bu yıl da protokolün yenilenerek devam ettirilmesi konusunda onay verdiler.  Bu vesile ile başta Sayın Rektörümüz ve üniversitemizin değerli yetkililerine, tüm öğretmen arkadaşlarımıza ve milli eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyorum”. 

YÖK’ün yönetmeliğini esas alarak ve nitelikli eğitim anlayışı ile belirlenecek kontenjanlar kapsamında eğitim hizmeti sunulacağını ifade eden Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle oldu: “İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birçok alanda protokoller yaptık. Geçmiş yıllarda hayata geçirdiğimiz bu proje kapsamında protokolümüzü yeniliyoruz. Öğretmenlerimizin kendi alanlarında, mesleklerine ilişkin yeni bilgi ve beceri kazanmalarına yönelik lisansüstü eğitim almaları çok değerli bir girişimdir. Kurumumuz bundan sonrası için de ihtiyaç doğrultusunda bu ve benzer talepleri karşılayacaktır”.

Öğretmen ve öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik olarak, henüz kurulum aşamasında olan ve çalışmaları devam eden, iki yeni merkezin müjdesini veren PAÜ Rektörü Prof. Dr. Bağ katılımcılarla şu bilgileri de paylaştı: “Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz ile görüşmelerimiz oldu. ‘Öğretmen Akademisi’ olarak düşündüğümüz projemizi bir merkeze dönüştürdük. Hem öğretmenlere hem de öğretmen adaylarına hizmet verecek bir merkez. Merkezimizin kurulum çalışmaları devam ediyor. Ayrıca şu anda da birçok kurumla yürütülmekte olan sistem uygulamaları; özellikle fen, matematik, teknoloji ve mühendislik uygulamalarını birleştirmeye yönelikte ikinci bir merkez de kurulma aşamasında. Bu merkezlerimize ilişkin olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapacağız. Bu merkezleri kurmaktaki asıl amacımız öğretmenlerimize bu merkezlerde eğitimler vermek”.

Protokol İmza töreninde, Vali Hasan Karahan: “Ortak amacımız öğretmenlerimizin, mezun oldukları bilgilerle kalmayıp güncel bilgiler ile donatılmasıdır. Bu açıdan çok önemli bir protokol, herkes için hayırlı olsun” dedi.

3 Yıl Geçerli Olacak

İmzalanan yeni protokol üç yıl geçerli olacak. Protokol kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan yönetici ve öğretmenlerin; ALES ve dil sınavı şartı e hakkı olacak. Yetkililerce yapılan açıklamada: Milli Eğitim Bakanlığı; 2023 vizyonu kapsamında, “tüm öğretmenlere yüksek lisans yaptırma” anlayışı ile öğretmen ve yöneticilerden gelen talebin arttığı ifade edildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.