Serdar Ünsal: Katil Ermenistan'i Kınıyoruz

Serdar Ünsal: Katil Ermenistan'i Kınıyoruz

Ermenistan’ın ateşkesi bozup Azerbaycan'a saldırması ve 12 askeri şehit etmesi ile alakalı Iğdır’da ki sivil toplum kuruluşları Ermenistan'ı protesto ettiler.

A+A-

Ermenistan sınırında Alican sınır kapısı yakınlarında basın açıklaması yapan sivil toplum kuruluşları Ermenistan’ı kınayarak Azerbaycan'ın yanındayız mesajı verdiler.

Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma Destekleme ve Yaşatma Derneği, Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği, Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır şubesi ,İSTAD Istanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği, öncülüğünde Ak Parti, CHP,MHP;İYİ Parti  ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılımı ile yapılan miting  şehitler için saygı duruşu ve Müteakiben İstiklal Marşımız ile Azerbaycan Milli Marşının Okunması Kur’an-Kerim Tilaveti  ile başlandı.

Resim önizlemesi

 

Ardından hazırlanan ortak Basın Bildirisinin Okunmasından sonra sınıra  Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma Destekleme ve Yaşatma Derneği başkanı Ziya Zakir Acar, Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar  Ünsal , Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır şubesi başkanı İlteriş Taşkınsu,İSTAD İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği başkanı Sefer Karakoyunlu tarafından Siyah Çelenk Konuldu.

Mitingde sık sık “Kahrolsun Ermenistan, Azerbaycan’ın yanındayız “şeklinde slogan atıldı.

Resim önizlemesi

Ortak basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:” Bilindiği gibi, 1987 yılının sonlarından itibaren Ermenistan açıkça Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesi topraklarına hak iddia etmiştir. Hem tarihi Batı Azerbaycan (sonradan Ermenistan Cumhuriyeti arazisi) hem de Dağlık Karabağ bölgesinin Ermeni topluluğu tarafından bölgenin Azerbaycan Cumhuriyeti'nden tek taraflı biçimde ayrılmasının sağlanması amacıyla birkaç yasadışı kararlar kabul edilmiştir. Ermenistan makamlarının talimatı ve “kutsamaları” ile yaklaşık 250.000 Azerbaycanlı, Ermenistan'daki evlerinden zorla çıkarılmıştır. Azerbaycanlıların kendi topraklarından zorla göç ettirilmesi süreci ölüm, yağmalanma, ateşe verilme gibi olaylarla karakterizedir. Bu faaliyetler sistematik ve geniş bir şekilde gerçekleştirilmiştir. 1991'in sonunda Sovyetler Birliği'nin çöküşünden ve Ermenistan ile Azerbaycan'ın uluslararası arenada bağımsızlığının tanınmasından sonra Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırı ve askeri operasyonları daha da yoğunlaşmıştır. Ermenilerin Azerbaycan halkına yönelik gerçekleştirdikleri terör faaliyetleri yakın tarihin en önemli olaylarından biri olmuştur. Ermeni teröristleri için insan hayatının önemsiz hale gelmesi bu eylemlerinde belirleyici rol oynamaktadır. Onlar kendi terör eylemlerinde sıra dışı şiddete başvurmaktaydı. Aynı zamanda, Ermeni teröristlerinin amaçları için yeni bir eğilim de oluşmaktadır; teröristler eylemleri zamanı herhangi bir teşkilata karşı sorumlu olmadan, hiçbir siyasi bağlılık olmadan her bir Ermeni’nin uyması gereken doğal “vatanseverlik borcu” veya “vicdani görev” olarak yerine getirilmektedir. Bu “kutsal görev”in ilk ve en önemli kısmı kendini “Türk’e karşı sonsuz nefret düşüncesi ve duygusu” olarak göstermektedir. Ermeni teröristlerinin asıl amacı insanların hayatlarına düşünmeden daha fazla zarar verebilmektir. Yani toplum içinde endişe uyandırarak, vatandaşların barışçıl ve güvenli şekilde yaşamasını tehdit ederek, hükümetin bölgedeki durumu kontrol edemediği bir kaos ve belirsizlik ortamı yaratmaya çalışmaktadırlar. 1988-1991 yılları arasında Dağlık Karabağ'da Ermeni teröristler tarafından gerçekleşen 2559 çarpışma, 315 silahlı saldırı, 1388 yangın kaydedildi. Bunun sonucunda 514 kişi öldü, 1318 kişi yaralandı, 119 kişi tahrip edildi ve 1134 kişi Ermeni teröristleri tarafından imha edildi. Bağımsızlığından bu yana, Azerbaycan Cumhuriyeti birçok cephede savaşmak zorunda kaldı. Hem aktif askeri faaliyetler hem Ermeni terörizmi hem de Ermenilerle doğrudan ilişkisi olan Hristiyan misyoner gruplarla farklı şekilde savaşmak zorundaydı.

Resim önizlemesi

Nitekim Saldırgan Ermenistan sınır güvenlik birimlerinin 12 Temmuz tarihinde Azerbaycan topraklarına, Tovuz Kentine sivil vatandaşa ve askeri birimlere yönelik saldırıda bulunmuştur. Yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Sivil toplum örgütü olarak her zaman olduğu gibi Kardeş Azerbaycan’ın yanındayız. Ne gerekirse yapmaya hazırız. Ermeniler işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal geri çekilmelidirler. “Sivil toplum örgütleri olarak, toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde tüm imkânlarımızla Azerbaycan’ın yanında yer alacağız.” “Ecdadımızın asırlar boyunca yerine getirdiği bu görevi, bizler yine yerine getirmeye devam edeceğiz. Dost ve kardeş Azerbaycan'a karşı Ermenistan tarafından yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz. “Vatanını savunan Azerbaycanlı kardeşlerimizden şehit olanlara rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Yukarı Karabağ'ın işgalinden beri bu bölgede süren gerginliğin Ermenistan'ın pervasız ve sistematik saldırıları sebebiyle çatışmaya dönüşmesinden dolayı endişeliyiz. Bu son saldırı Yukarı Karabağ hattında değil, doğrudan iki devlet arsındaki sınırlarda ve ağır silahlarla yapılmıştır. Bu durum, olayın herhangi bir sınır ihlali ve çatışması değil, doğrudan Azerbaycan'a yönelik bilinçli bir taarruz olduğunu göstermektedir. Bu saldırı Ermenistan'ın çapını aşan bir hadisedir. Amaç, provokatif bir yaklaşımla hem Yukarı Karabağ sorunun çözümü ile ilgili süreci tıkamak hem de bölgede yeni çatışma alanları ortaya çıkartmaktır" "Şimdiye kadar yaptığımız çalışmaların sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Ermeniler, Nazilerin Yahudilere yaptığını benzerini Azerbaycanlılara yapmıştır. Uluslararası hukuk açısından delil olabilecek tüm belgeleri, bilgileri topladık. Ama uluslararası hukukun sınırı Karabağ'da bitiyor. Sivil toplum örgütleri olarak Ermenistan’ın Azerbaycan sınırında sıklıkla başvurduğu provokasyonların uluslararası toplum tarafından en sert şekilde kınanması ve işgalci Ermenilerin, Azerbaycan topraklarından bir an önce çıkması için baskı uygulanması çağrısında bulunuyoruz. Azerbaycan’ın haklı taleplerini bütün dünyaya duyurmak üzere burada toplandık, toplanmaya devam edeceğiz. Başta Karabağ olmak üzere Hocalı ve son olarak Tovuz’daki şehitlerin haklı sesi olmaya çalışacağız. Seninleyiz Azerbaycan”

Resim önizlemesi

Miting sonrası konuşan Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar Ünsal,”Katil Ermenistan’ı kınıyoruz.İşgalci  Ermenistan her zaman ki gibi Azerbaycan topraklarına saldırmış 12 asker ve bir sivil vatandaşı şehit etmiştir. Stratejik öneme sahip olan Tovuz bölgesini almak istiyorlar.Buna ne Türkiye ne de Azerbaycan izin vermeyecektir. Bakü-Tiflis Ceyhan petrol ve doğalgaz boru hattı,Bakü Tiflis Kars demir yolu Tovuz’dan geçiyor. Amaçları buradan paya almaktır. Buna da müsaade etmeyiz gerekirse bu yaşta gider cephede savaşırız. Bize gönüllü cepheye gidip savaşmak isteyen gençler var. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye olarak yanındayız. Olmaya da devam edeceğiz. Buradan Ermenilere sesleniyorum. Azerbaycan ne eski Azerbaycan’dır, ne de Türkiye eski Türkiye’dir. Azerbaycan güçlü ordusuyla Ermenistan’a gereken cevabı veriyor Azerbaycan da İlham Aliyev Türkiye de Recep Tayip Erdoğan gibi Cumhurbaşkanları var. Ermeni’ye gereken cevabı veriyorlar. “dedi.

Resim önizlemesi

Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma Destekleme ve Yaşatma Derneği başkanı Ziya Zakir Acar,’da Azerbaycan’a destek için miting yaptık. Azerbaycan yalnız değildir yanındayız.”dedi

Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır şubesi başkanı İlteriş Taşkınsu,”Azerbaycanın yanındayız Ermenileri kınıyoruz “şeklinde  konuştu.

Resim önizlemesi

İSTAD İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kütür Derneği başkanı Sefer Karakoyunlu,”Tovuz stratejik öneme sahip bir yerdir Azerbaycan için önemlidir Azerbaycan’ın yanındayız Azerbaycan yalnız değildir.”dedi.

Gazi Sen Iğdır şube başkanı Ayşe Gölçek’de Ermenilerin saldırılarını kınadı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.