Tavas'ta Zeybekler Günü

İlçe Haberleri 16 Mayıs 2018 18:54
Videoyu Aç Tavas'ta Zeybekler Günü
A
a

Tavas’ta 16 Mayıs Milli Mücadelenin Simgesi Zeybekler Günü kutlandı.

http://www.denizli.bel.tr/
Bundan 99 sene evvel Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin çağrısı ile Denizli ilinden başlatılan çağrıya 16 Mayıs günü Tavas ilçesinden ses geldi. Tavas milli mücadeleyi ilk destekleyen ilçe olması sebebi ile Tavas Belediye Meclisi 03.11.2016 tarih 189 nolu kararıyla 16 Mayıs'ı Zeybekler Günü ilan etti.

Kaymakamlık bahçesinde organize edilen çelenk koyma töreni, Tavas Belediye'sinin çelenginin sunulması ile başladı. Günün önemi ile alakalı konuşmasını yapan Tavas Belediye Başkan Yardımcısı Emekli Albay İsmail Başlı, 15 Mayıs 1919'da Denizli ilinde Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin milli mücadele için yakmış olduğu meşaleye 16 Mayıs' ta yanıt veren Tavaslılar, büyük bir miting düzenleyip Milli Mücadele ruhuna ortak olduklarını, bu vesile ile Tavas Belediye Meclisinin 16 Mayıs gününü Zeybekler Günü ilan ettiğini ve Tavas'ın 1919' da göstermiş olduğu milli mücadele ruhunu gelecek nesillere aktarmayı hedeflediğini belirtti.

Tavas Halkı Yanlarında

16 Mayıs 1919 tarihinde atalarımızın başlatmış olduğu direniş meşalesinin bugün aynı ruh ile yüreklerimizde hissettiğimizi ve kalbimizin, dünyanın dört bir tarafında haksızlığa maruz kalan Müslümanlar için aynı hissiyat ile attığını dile getiren Başlı, ABD' nin orta doğuda fitneyi körükleme projesi olan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail Devleti'nin Filistinli kardeşleri katledişi, kalbi vatanı ve dini için atan hiçbir Müslüman'ın kabullenebileceği bir şey olmadığını, Tavas halkının, haksızlığa ve zulme karşı mücadele eden Filistinli kardeşlerinin yanında olduğunu dile getirdi.

Programa Tavas Kaymakamı Recep Öztürk, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Garnizon Komutanı Asteğmen Yalçın Yaman, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri,  daire amirleri, STK'lar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda Tavas Halkı katılımda bulundu.

Program Türk bayraklarının dağıtılması ile sona erdi.
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat