TES'den Anayasa Mahkemesine Mektup!

TES'den Anayasa Mahkemesine Mektup!

Türkiye Kamu Sen Denizli İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen (TES) Şube Başkanı Turgay Demirtaş, 6528 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan bazı değişikliklere itiraz etti.

A+A-

Demirtaş, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a mektup gönderdi.

Bayramyerindeki PTT Binası önünde basın açıklaması yapan Başkan Demirtaş, 6528 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan bazı değişikliklerle 4 yılını dolduran okul yöneticilerinin görevine son verildiğini, hukuk devleti ilkesi ve hakkaniyetle bağdaşmayan bu kanun ile Milli Eğitim Bakanlığında adeta darbe yapıldığını söyledi.

“BÜYÜK TAHRİBATLARA YOL AÇIYOR”

Demirtaş, "Bizler her zaman yaptığımız gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir hukuk devleti olduğu inancıyla hukuka başvurduk ve Anayasa Mahkemesi'ne taşınmış bu ucube kanunla ilgili verilecek kararı bekledik. Ancak bugüne kadar Anayasa Mahkemesi bir karar vermemiş ve şu an itibariyle de konuyu gündeme almamıştır. Eğitim camiasında infiale sebebiyet veren ve kamuoyunda ucube kanun olarak adlandırılan kanun hakkında verilecek kararı binlerce eğitim kurumu yöneticisi sabırsızlıkla beklemektedir. Fakat kararın bu denli gecikmiş olması kabul edilir bir durum değildir. Karar için neyin beklenildiği anlaşılamamıştır. Adalet ve vicdan anlayışı ile bağdaşmayan bu kanuna Anayasa Mahkemesi dur demekte daha da gecikirse telafisi güç ve imkansız zararlar daha da büyüyecektir. Eğitim camiasında huzuru ve dolayısıyla öğrencilerimizin başarısını da olumsuz etkileyen bu kanun her geçen gün daha büyük tahribatlara yol açmaktadır" ifadesini kullandı

“GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR”

Bağımsız yargının en yüksek organı olan Anayasa Mahkemesi’nin hukukun üstünlüğünden yana taraf olacağı konusunda hiç şüphelerinin olmadığını belirten Demirtaş, "Ancak geç gelen adaletin adalet getirmeyeceğini de herkes bilmektedir. İşte hukuk tanımaz, hak gaspçılarına,emek hırsızlarına dersini vermek üzere Anayasa Mahkemesi’nin bir an evvel karar vermesini bekliyoruz. Bizzat Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç'a hitaben yazdığımız ve başta konunun mağdurları olmak üzere eğitim çalışanlarının imzaladığı bu mektupları Anayasa Mahkemesi’ne postalıyoruz” dedi.

MESUT GÜLER 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.