Ümit Özdağ İçin Fezleke Düzenlendi

Ümit Özdağ İçin Fezleke Düzenlendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Libya’da şehit olan MİT görevlilerinin isim ve rütbelerini deşifre ettiği iddiası ile İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında, dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke düzenledi.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Libya’da şehit olan MİT görevlilerinin isim ve rütbelerini açıklayan İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ hakkında, “Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu” çerçevesinde dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle fezleke düzenleyerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderdi. 

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ, 26 Şubat 2020 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı basın açıklamasında Libya'da şehit olan iki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlisinin isim ve rütbelerini kamuoyuyla paylaşmıştı.

Ümit Özdağ, MİT mensuplarının görev ve faaliyetlerini icra ettiği yerlerini açıklamıştı.” ifadesini kullandı. Yapılan bir inceleme sonucunda Ümit Özdağ’ın o günkü basın toplantısı videosuna ve açıklama metnine ulaşıldı. Şehitlerin isimleri basında ilk kez 22 Şubat’ta yayınlanmış, Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı görevlileri olayla ilgili açıklamalar yapmış, basın toplantısının yapıldığı 26 Şubat’a kadar birçok internet sitesinde yayınlanmıştı Ümit Özdağ, basın toplantısında “Türk ordusu Türkiye’den 2000 kilometre uzaklıkta, Libya’da bir Arap iç savaşına daha müdahil hale getirilmiş ve halen çatışmaların içindedir.

Milli İstihbarat Teşkilatı mensubu iki istihbaratçımız Albay Okan Altınay ve Sinan Caferler Libya’da limanda bombalanmaya çalışılan bir geminin yanındaki deponun vurularak patlaması sırasında şehit olmuşlardır. Böylece ön cephede çarpışarak şehit olan MİT mensupları arasına onlar da katılmıştır. Allah rahmet eylesin.

Saray rejiminin izlediği hatalı politikaların bedelini sahada çarpışan asker ve istihbaratçılarımız ödemeye devam etmektedir.‘Analar ağlamasın’ diyerek, PKK terörüne karşı verilen ve vatan topraklarının bütünlüğünü, Türk milletinin birliğini savunma mücadelesinde şehit verilmesine karşı çıkan bir siyasi liderin,  16 Türk askerinin Suriye’de HTŞ mevzilerini savunmak için, Libya’da 2 istihbaratçımızın Müslüman Kardeşleri savunmak için şehit olmasını “Şehitler Tepesi boş kalmayacak inşallah” diyerek izah etmesi anlaşılır değildir.

İzah edilmeyen sadece bu değildir.

Erdoğan’ın şehitlerden bahsederken “Birkaç şehit” ifadesi ile şehitleri adeta değersizleştirmesi, önemsizleştirmesi de izah edilebilir değildir. Şehitlerimiz milli tarihimizin parçaları, ailelerinin, anne ve babalarının bir taneleridir. Milli bir saygıyı hak ediyorlar” demişti. Özdağ hakkında 2937 sayılı "Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu" 27. Maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonuçlandı. 

Başsavcılık Parlamenterler Bürosu tarafından Özdağ hakkında atılı suç kapsamında fezleke hazırlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderilen fezlekede, Ümit Özdağ hakkında fezleke tanzimini gerektirir, yeterli ve kanunu delilinin mevcut olduğu, bu nedenle Ümit Özdağ hakkında Anayasa'nın 83. Maddesine istinaden dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulması gerektiği kaydedildi. 

Beş sayfadan oluşan fezleke Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin takdirine sunuldu.

TBMM, Ümit Özdağ'ın dokunulmazlığını kaldırırsa İYİ Partili milletvekili söz konusu suçtan yargılanabilecek. Libya'da görevli MİT mensuplarının kimliklerinin deşifre edilmesi ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5 kişi hakkında işlem yapılmıştı.  

ÜMİT ÖZDAĞ: YÜZ BİN DEFA DAVA AÇSALAR YÜZ BİN DEFA ŞEHİTLERİMİZİN İSMİNİ RAHMETLE ANARIM 

Fezleke ile ilgili görüşü sorulduğunda,

 Ümit Özdağ, “Şehitlerimiz şanlı tarihimizin ve milli vicdanın bir parçasıdır. Birkaç şehit diye geçiştirilemezler. Yüz bin defa dava açsalar yüz bin defa şehitlerimizin ismini rahmetle anarım.

TBMM’de de yapmış olduğum konuşmada şehitlerimizin daha önce birçok basın yayın organında çıkmış olan isimlerini anarak rahmet diledim. Ben devlet ciddiyetinin, devlet sırrının ne olduğunu gayet iyi bilirim. Benim ağzımdan devlet sırrı, devleti zarara sokacak bilgi asla çıkmadı, çıkmaz.

Devlet sırrının ne olduğunu gayet iyi bilirim, nasıl saklanacağını da.  Murat Ağırel, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın tutuklanmalarının asla, şehitlerimiz  isimlerin açıklanması ile ilgisi yok.  Yapmış oldukları bilimsel temelli araştırmacı gazetecilik faaliyetlerinin cezalandırılması girişimidir.

Esasen MİT eski müsteşar yardımcısı Cevat Öneş,  MİT yasasının 27 maddesinin bu konu ile ilgili uygulanamayacağını açıklamıştır.” dedi.

Kaynak: Haberiniz.com.tr

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.