Yeni Uygulama Bu Yaz Başlıyor

Yeni Uygulama Bu Yaz Başlıyor

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, üniversite öğrencilerine yönelik yürürlüğe giren ve 3 ay boyunca asgari ücretle çalışabilme hakkı tanıyan düzenlemeye ilişkin ayrıntıları paylaştı.

A+A-

Şahin Tin; ‘Gençlerimizin çalışma hayatına katılımı ve deneyim kazanmaları bakımından önemli bir fırsatı daha hayata geçirildi. Sosyal Çalışma Programı Kapsamında Türkiye genelinde 5 yılda 500 bin öğrenci istihdam edilecek’ dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Üniversite öğrencilerine yönelik yapılan yeni düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Milletvekili Şahin Tin, proje kapsamında hayata geçen bu uygulama ile 3 aylık yaz dönemi boyunca üniversite öğrencilerine asgari ücretle çalışabilme hakkı tanındığını ifade etti. Projenin ana gayesinin üniversiteli gençlerin deneyim ve tecrübe kazanması olduğuna dikkat çeken Milletvekili Şahin Tin; ‘Üniversiteli gençler hem deneyim kazanacak hem de günlük 67 lira kazanacak, proje kapsamında da 5 yılda Türkiye genelinde 500 bin öğrenci istihdam edilecek’ dedi.

UYGULAMA BU YAZ BAŞLIYOR

Sosyal çalışma programının ilk ayağının bu yaz döneminde başlayacağını belirten Milletvekili Şahin Tin; ‘Türkiye genelinde uygulanacak olan bu projede Denizli de yer alacak. Üniversitede öğrenim gören ön lisans (2 yıllık) ve lisans (4 yıllık) öğrencileri programa katılabilecek. Öğrencilerin programa katılabilmeleri için 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekecek. Ancak açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu programa katılamayacaklar. Yine bununla birlikte programın uygulandığı süre içinde dersleri devam eden, zorunlu staj yapan veya bir işte çalışan öğrenciler programdan yararlanamayacaklar.  Öğrencilerin çalışma süreleri 3 ay ile sınırlı olacak’ dedi.

KURA YÖNTEMİYLE BELİRLENECEK

İl sınırı olmaksızın 3 programa kadar şartları tutan tüm öğrencilerin bu programa müracaat edebileceğini belirten Milletvekili Şahin Tin; ‘Programa İŞKUR’un ‘esube.iskur.gov.tr’ adresinden başvurulabilecek. Program kapsamında çalıştırılacak olanlar müracaat edenlerin tercih sırasına bakılmaksızın yapılacak kura yöntemi ile belirlenecek. Bu arada Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs veya kredi kullananların burslarında ve kredilerinde herhangi bir kesinti yapılmayacak. Bu program kapsamında çalışan gençler, çalıştıkları günlerde emekliliğe sayılacak şekilde uzun vadeli sigortalı gösterilecekler’ dedi.

DENEYİM KAZANACAKLAR

Program kapsamında Denizli’de 266 gencin bu yaz döneminde istihdam edileceğini belirten Milletvekili Şahin Tin; ‘Denizli'de çalışacak olan genç kardeşlerimizin çalışma alanları belirlendi. Gençlerimiz kültürel mirasın korunması, kamu kurumlarında alanlarıyla ilgili bölümlerde hizmet süreçlerine katkıda bulunmaları ve hizmetlerin aksamadan yürütülmesine imkân tanınması gibi amaçlarla istihdam edilecekler. Buna göre; Denizli'de yaklaşık 11 kamu kuruluşunda istihdam sağlanacak’ dedi.

KENDİLERİNE DE ZAMAN AYIRABİLECEKLER

Programın öğrencilerin kendilerine zaman ayırabilmeleri için haftada 3 gün ile sınırlı tutulduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin; ‘Öğrencilerimiz yaz dönemi çalışmasında program kapsamında günlük 7,5 saat çalışacaklar. Bir öğrenci bir yaz döneminde programdan en fazla 42 gün yararlanabilecek. Çalışma süresi içinde ayrıca 5 gün ücretsiz izin hakkı olacak. Program kapsamında öğrencilere net asgari ücret (2 bin 20 TL) üzerinden günlük ödeme yapılması planlanmış durumda. Böylece öğrenciler günlük 67 lira 35 kuruş alacaklar. Çalışma süresi bakımından haftada 3 günden ayda 12 gün programa katılan öğrenciye aylık 808 lira ödenecek. Böylelikle yaz dönemi boyunca yani 42 gün programa katılan bir öğrenci toplamda 2 bin 829 lira ücret almış olacak.’ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.