Ankara’dan Mağara için Geldiler

İlçe Haberleri 30 Kasım 2018 15:07
Videoyu Aç Ankara’dan Mağara için Geldiler
A
a

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Çal Çakırlar Mahallesi’nde devletin yerini 12 sene evvel belirlediği mağara, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Kültür ve Tabiat Varlıkları Listesi’ne alınıyor.

http://www.denizli.bel.tr/
1. derecede Doğal SİT alanında olan Çal Çakırlar Mağarası, birbirine bağlı iki galeriden meydana geliyor. Mağarada sarkıt ve dikitlerde su damlaları bulunmakta. Mağara hala aktif olarak oluşumunu sürdürüyor. Mağaranın girişi tamamıyla traverten kitlesiyle kapalı bulunmakta. Girmeyi isteyenler sürüklenip girebiliyor. Çal, mağaranın Kültür ve Turizm Bakanlığınca Kültür ve Tabiat Varlıkları Listesi’ne alınması için bir süre evvel bakanlıkla temasa geçti.

İncelemeye Geldiler

Bakanlıktan Çal’a gelmiş olan 3 kişilik bir heyet, çalışmalarını bitirdi ve Ankara’ya döndü. Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Çal’ı turizme kazandırmak için çabalıyoruz. Apollon Lerminos Tapınağı, Kırık Minare, Hançalar Köprüsü, Dayılar Köprüsü, türbeler, Kocaköy Camisi, Ağlayan Kaya, Çal Kanyonu burada. Karavan ve çadır turizmi zaten başladı. Koyun Sudan Geçirme Yarışması artık dünyanın gündeminde. Hedefimiz 5 yıl sonra Çal’da kültür ve doğa turizmini aktif bir şekilde başlatmak. Turizm için elimizde çok sayıda materyal var. Çal Çakırlar Mağarası’da bunlardan biri. Turizm sektörünün olmazsa olmazı olan şarapta bölgemizde kaliteli bir şekilde üretilmektedir. Şu anda tohum ekmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
Kaynak : Haber Merkezi (EDİTÖR - Mehmet GÖRGÜNOĞLU)
https://www.pamukkale.bel.tr/
http://www.dto.org.tr/
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

http://www.denizlieczaciodasi.org.tr/nobetci-eczaneler
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat