Başkan Erdoğan Berger’le Webinar’da Buluştu

Başkan Erdoğan Berger’le Webinar’da Buluştu

DTO Başkanı Erdoğan ile AB Delegasyonu Başkanı Berger, İnternet ortamında düzenlenen Webinarda buluştu.

A+A-

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’le webinar buluşmasında, ihracatçıların yaşamış oldukları sıkıntıları anlattı ve bir an evvel  sorunlara çare bulunmasını istediklerini belirtti.

Konuşmasında ayrıca, Covid-19 Pandemisi dolayısıyla getirilen kısıtlamaların getirdiği sıkıntılara kadar birçok konuya da değinen Başkan Erdoğan, Türkiye’nin, AB üyeliği ile Türk vatandaşlarına vize serbestesi getirilmesinden Gümrük Birliği Antlaşması’nın güncellenerek kapsamının genişletilmesine kadar çok sayıda beklentisi bulunduğunu ve bu konuların da kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını umduklarını belirtti. Büyükelçi Berger ise, Başkan Erdoğan’a, sorunların çözüme kavuşturulması ve ikili ilişkilerin geliştirilmesindeki ilgi ve desteğinden dolayı teşekkür etti.

İnternet ortamında düzenlenen ve DTO ile AB’nin sosyal mecradaki hesaplarından herkese açılan webinar etkinliğe, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ile AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Dr. Christian Berger’in yanı sıra çok sayıda DTO üyesi iş insanı katıldı.

Resim önizlemesi

DTO, BERGER İLE DELEGASYON ÜYELERİNİ DAHA ÖNCE DENİZLİ’DE AĞIRLAMIŞTI

Başkan Erdoğan, AB ile ilişkileri önemsediklerini vurgulayarak başladığı açış konuşmasında, Berger ile AB Delegasyonu üyelerini Denizli’de ağırladıkları tarihten itibaren, bu sürecin yeni bir boyut kazandığına dikkat çekti. Erdoğan, “Bunun daha da güçlendirilmesi adına, bu ilişkinin kesintisiz sürdürülmesinin büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Nisan ve mayıs aylarında, tüm dünyada olduğu gibi ihracatımızda azalma oldu. Önümüzdeki süreçte, ticaretimizdeki kayıpların hızla telafi edilmesini, salgının etkilerinin elbirliğiyle azaltılmasını umuyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinin, gelecek günlerde toparlanmasını bekliyoruz. Haziran ayı, bu açıdan bir geçiş dönemi olacaktır.” dedi.

BERGER: “TÜRKİYE KENDİNİ GELECEKTE ÇOK GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE KONUMLANDIRABİLECEKTİR”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger ise, konuşmasının başında, daha önceki Denizli ziyaretlerinin kendileri için hem çok büyük bir keyif olduğunu, hem de şehri ve ekonomisini yakından tanımak açısından önemli bir imkân oluşturduğunu ifade etti. Büyükelçi Berger, “Delegasyon üyesi büyükelçilerimizin sahada neler olup bittiğini görmeleri gerçekten çok önemliydi. O dönemde bunu sağladığınız için teşekkür ederim. Sizinle uzun süredir devam eden bir ilişkimiz var; birlikte yürüttüğümüz projelerimiz bulunuyor. Önümüzdeki süreçte, tekstil sektörünün dönüştürülmesi ile ilgili yeni bir projemiz de başlayacak. Bunlar gerçekten çok önemli iş birlikleri; burada hem birlikte bir şeyler başarıyoruz hem de sizden ve proje ortaklarınızdan önemli geri bildirimler alıyoruz. AB-Türkiye ilişkileri çok önemli. Çünkü Türkiye, Avrupa Birliği’nin tedarik zincirinin bir parçası. Bölgenizde önemli olan sektörlerden tekstille ilgili bağlantılarımız, Covid-19 Pandemisi’nin başından bu yana kesintiye uğradı ya da bir yavaşlama oldu ancak, buradan alacağımız ders şu olabilir; birbirimizle olan bağlantının ne kadar önemli olduğunu anladık. Bu aynı zamanda bir fırsattır da; çünkü ortaklığımızı, ilişkilerimizi, birlikte çalışma şeklimizi ve krizlere beraber müdahale etme şeklimizi güçlendirmek açısından bir fırsat oluştu. Türkiye’deki girişimciler çok sağlam kaynakları olan, yaratıcı, eğitimli, kalifiye ve genç bir iş gücü. Dolayısıyla, Türkiye kendini gelecekte çok güçlü bir şekilde konumlandırabilecek diye düşünüyorum. Hatta şunu da söyleyeyim; bugünkü gibi Denizli Ticaret Odası’ndaki etkinliklerden de bu konuda önemli girdiler olacaktır. Gümrük Birliği'ne coğrafi olarak çok yakınsınız. Uzakta olan tedarikçilerde en büyük sıkıntı, tedarik zincirinde kesintiler oluşması. Yani Ticaret Odanız, camianız, üyeleriniz de bu anlamda çok cazip. Dünyanın farklı yerlerinden mal tedarik eden şirketler için Türkiye şu anda oldukça cazip. Sizlerle ve üyelerinizle konuşma fırsatı verdiğiniz için, çok teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir fikir alışverişi oldu. Doğrudan bu ilişkide bulunan ve özellikle de sorunların pratik kısmında yer alan sizin gibi insanlarla bir araya gelmek, bizim için çok önemliydi. Günlük ilişkilerinizde Avrupa'daki muhataplarınızla sorun yaşarsanız, size delegasyon üyesi büyükelçiler olarak hepimiz yardımcı olmak ve destek çıkmak isteriz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.