DOD, Autism Europe Yönetim Kurulu’a seçildi

DOD, Autism Europe Yönetim Kurulu’a seçildi

Autism Europe Genel Kurul Toplantısı, İrlanda’nın başkenti Dublin’de gerçekleştirildi. Toplantıda Denizli Otizm Derneği (DOD) Genel Sekreteri Dudu Karaman Dinç de Autism Europe Yönetim Kurulu Üyeleri arasına seçildi.

A+A-

İrlanda’nın başkenti Dublin’de, AsIaM’in ev sahipliğinde ,10-12 Mayıs tarihleri arasında yapılan Autism Europe genel kurul toplantısı 70 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi. Autism Europe tarafından 2023 yılında gerçekleştirilen çalışmalar ve 2024 yılında yapılacak çalışmaların değerlendirildiği toplantı, 14. Uluslararası Otizm Kongresi’nin mekanını keşfetmek ve erişilebilirlik koşullarını değerlendirmek için de bir fırsat oldu.

dudu-karaman-dublin.jpg

Denizli Otizm Derneği Başkanı Burcu Bilik, Autism Europe Genel Kurul Toplantısına katılmaktan ve DOD Genel Sekreteri Dudu Karaman Dinç’in Autism Europe Yönetim Kurulu Üyeleri arasına seçilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Avrupa Birliği Etkiniz Programı desteğiyle Autism Europe Genel Kurul Toplantısına katıldıklarını belirten Bilik, şunları söyledi: “9 Mayıs'ta Dublin'e vardık. 10 Mayıs’ta Autism Europe (AE) üyesi ASIAM ev sahipliğinde buluşarak 11-13 Eylül 2025 tarihleri arasında düzenlenecek olan 14. Uluslararası Autism Europe Kongresi'nin yapılacağı Royal Dublin Society'yi (RDS) gezdik. Bu ziyaret, bize hem mekanı görme hem de delegeler olarak mekanın erişilebilirliğini değerlendirme şansı verdi. Burada AsIAm tarafından yürütülen bir çalışma oturumuna katıldık. Derneğin otistik bireyler için erişilebilir, kabul edici ve onaylayıcı kapsayıcı bir toplumu savunmak için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi edindik. Politika ekibi, otistik topluluğun ve ailelerinin İrlanda yaşamına tam olarak katılmalarını desteklemek ve gerçek kapsayıcılığı kolaylaştırmak için toplumun kapasitesini geliştirmek amacıyla yürüttükleri çalışmaları paylaştı. Otistik bireylerin ve ailelerinin İrlanda toplumunda sosyal ve aile hayatına katılımdan günlük olanaklara ve hizmetlere erişime kadar yaşadıkları deneyimleri araştıran "Aynı Şans Raporu 2024”ün temel sonuçlarını dinledik. Ayrıca İrlanda Engelliler Bakanı Anne Rabbit'ten de İrlanda hükümetinin Otizm İnovasyon Stratejisi hakkında bilgi aldık.

dublin-toplanti.jpg

AE üyeleri olarak 11 Mayıs Cumartesi günü Dublin'deki Mansion House'da Genel Kurul Toplantısı için buluştuk. Toplantıda AE’nin 2024 çalışma programı ve bütçesinin yanı sıra AB Vatandaşları, Eşitlik, Haklar ve Değerler Programı kapsamında geliştirilen 2023 faaliyet raporunu ve AB projeleriyle ilgili bilgiler aktarıldı. AE, 2024 Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Dünya Otizm Farkındalık Günü için geliştirilen "Görünmez Değil" kampanyasıyla ilgili faaliyetler sunuldu. Ayrıca kampanya ve seçim dönemlerinde adaylara ulaşmak ve onları otistik bireylerin haklarını desteklemeye teşvik etmek için nasıl birlikte çalışabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Üyelik başvurusunda bulunan beş sivil toplum örgütünün üyeliğinin kabulü ve Autism Europe yeni yönetim kurulu seçimleri gerçekleştirildi. Yönetim kurulu adaylarının kendini tanıttığı konuşmalar sırasında Dudu Karaman Dinç de derneğimiz, Türkiye’deki otistiklerin durumu ve 6 Şubat 2023’te deprem sırasında ve sonrasında otistiklerin yaşadıkları sıkıntılarla ilgili bilgi verdi. Ayrıca savaşın devam ettiği Ukrayna’daki otistiklerin durumuyla ilgili de sunum yapıldı. 12 Mayıs günü de yeni yönetim kurulunun ilk toplantısı gerçekleştirilerek önümüzdeki dönem için işbirliği ve savunuculuk yöntemleri hakkında görüşüldü.

Toplantıların ardından da ASIAM tarafından önerilen kişilerle ve kurumlarla görüşmeler yaptık. Ayrıca otizm dostu müzeleri de ziyaret etme fırsatımız oldu. Autism Europe Genel Kurulu’na katılmak, uluslararası bağlantılarımızı güçlendirmek ve savunuculuk yollarımızı çeşitlendirmek açısından bizim için çok kıymetliydi. Ayrıca Denizlimizi yurtdışında temsil ettiğimiz için de gururluyuz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.